1 81 zêijn Monumentenzorg Foto: Smit - gemeente Zutphen aan de katholieken, die het gebouw in 1816 wederom in gebruik namen met als patroon Johannes de Doper, met verwijzing naar de in de zuide lijke torenmuur ingemetselde Johannesschotel. In 1874 werd een nieuwe sacristie gebouwd. Vervolgens worden nog talrijke bouwkundige aanpassingen uitgevoerd, zoals het bouwen van een groot zuidportaal aan het eerste travee (1904), een neogotische doopkapel aan de noordzijde (1911), beschildering van het inte rieur tussen 1907 en 1913, een res tauratie o.l.v. W. ter Riele tussen de jaren 1927 en 1929, waarbij de sa cristie werd vernieuwd, evenals het portaal van de zuidbeuk. In het begin van de jaren vijftig werd het gehele interieur met een grauwe verflaag bedekt, nadat een lambrisering en diverse gedeelten van de kolommen waren afgetim merd met hardboard. Restauratie In maart 1981 wordt een aanvang gemaakt met de restauratie van de torenspits, romp en de kappen van de kerk. Dit werk wordt uitgevoerd onder leiding van architect D. Wijma te Velp. Op 1 juni 1983 wordt de eerste fase van dit werk afgerond. In de periode 1983 tot en met 1990 worden er geen restaura tiewerkzaamheden aan de kerk ver richt. Vanaf 1990 tot 1996 vindt herstel van de zuiderzijbeuk en de bijge bouwen plaats. Om de continuïteit van het gebruik van de kerk te waarborgen werd besloten de restauratie in afgeronde fasen op te delen. In de noorder- beuk werd een tijdelijke sacristie worden gebouwd. Nadat het con structieve herstel aan wanden, ge welven en kolommen werd vol tooid, kon een bijzondere bestem ming worden gegeven aan de in middels herontdekte grafkelder van de familie Tengnagel, ten onrechte vaak als gildekelder bestempeld. Als columbarium zal deze oude kelder een nieuwe waardige bestemming verkrijgen na het voltooien van de restauratie. Het herstel van de sacristie omvat o.a. vloeren, wanden, bestaande deuren, kozijnen, alsmede het in richten van de zolder tot berging en c.v.-ruimte van zowel de nieuw in te brengen installaties van kerk en sacristie. De kleurige afwerking van de zui- derbeuk wordt in overeenstemming met de gevonden afwerking op nieuw aangebracht; op de gewelf- ribben wordt de manchetbeschilde ringen geconserveerd. Een belang rijke vondstde restanten van vroeg 16e eeuwse muur- en gewelf schilderingen met de voorstelling van een zogenaamde Christus Majestas in de meest oostelijke tra vee van de zuiderbeuk, werd gecon serveerd. 2

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 2