ief Monumenten!©' Restauratie van de StJanskerk te Zutphen nummer 7, februari 2003 In dit nummer: Restauiatie StJanskerk Nep mag Resultaten recent bouw historisch onderzoek Oude Wand 53 huis 't Klompje Een kerstgeschenk voor de gemeente Zutphen Monumentennieuws Monumentenwacht wint gouden medaille Nieuwe naam Nieuwsbrief Monumentenzorg l7 Monumentenzorg 2utplien Sinds de zomer van 2001 is de Nieuwstads- of StJanskerk te Zutphen aan de noord- en oostzij de in steigers gehuld. De restaura tie van het gebouw ligt goed op koers. Hoog tijd om te berichten omtrent de stand van zaken. Geschiedenis De wijk Nieuwstad heeft vanaf de stichting door graaf Otto II van Gelre rond het midden van de 13de eeuw een eigen kerk gehad, de 'kerk van de Heilige Maagd Maria in de Nieuwstad', eerste vermel ding in 1272. De oudst zichtbare gedeelten van de kerk dateren uit het einde van de dertiende eeuw; de kerk bestond uit een éénbeukig schip met inwendige wandpijlers groot drie traveeën dat later is overwelfd en een smaller rechtgesloten koor van twee tra veeën. De toren bestond oorspron kelijk uit drie geledingen, welke in 1439 werden verhoogd met de bo venste twee geledingen. De alge mene stijlkenmerken van het ont stane bouwwerk toont de invloed van de Rijnlandse en Westfaalse cultuurstroming, ontstaan door de economische en culturele banden met dit gebied. Omstreeks 1455 werd het driehoe kig gesloten koor gebouwd, dat in 1459 wordt gewijdt. Toen zullen ook de gebrandschilderde ramen zijn aangebracht waarvan de resten enkele jaren geleden bij een belang wekkende opgraving aan de over zijde van de Dieserstraat werden teruggevonden. Tevens is de kerk toen van een dakruiter voorzien. Rond 1485 volgt een uitbreiding van de kerk aan de zuidzijde, eerst met de drie westelijke vakken, kort daarop gevolgd met een vierde vak. Op deze wijze ontstond een twee- beukige hallenkerk. Omstreeks 1530 werd de kerk nogmaals uitge breid, nu aan de noordzijde, even eens met vier traveeën, waarvan in het derde travee de doorgang naar het kerkhof werd aangebracht. In de eerste helft van de zestiende eeuw zijn beide zijbeuken nog maals doch niet gelijktijdig met een vijfde vak verlengd. De geschiedenis schrijft het jaar 1606 als de torenspits door brand wordt getroffen. De schade is niet geheel duidelijk, maar de herbouw is spoedig ter hand genomen in de vorm zoals wij die nu kennen. Na de franse revolutie volgde in 1809 toewijzing van de Nieuwstadskerk Foto: Smit - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 1