Een kerstgeschenk voor de gemeente Zutphen. MONUMENTENNIEUWS wijziging subsidieverordening Voorlopig geen isolatieglas in monumenten Monumentenzorg s Staatssecretaris C. van Leeuwen van Cultuur heeft Zutphen een kerstcadeautje gegeven: voor de res tauratie van de Broederenkerk heeft hij een zoge noemde kanjersubsidie toegekend van 58.413,00 De bewindsman maakte dit woensdag 18 december j 1 bekend in de Pieterskerk m Leiden waar subsi dies werden toegekend aan grootschalige (kanjers) restauratieprojecten. In de toelichting wordt de nadruk gelegd op de hei bestemming -gebruik als bibliotheek- van het kerkgebouw Medebepalend is dat de inrichting de monumentale waarde en de ruimtewerking van het interieur intact laat De Broederenkerk is een vroeg-gotische kerk van het in 1293 gestichte Dominicanen klooster Om verval van het monumentale gebouw te vooi- komen heeft de gemeente m de afgelopen jaren de restauratie m verschillende fasen uitgevoerd en voorgefinancierd Met ingang van 1 september j.l. zijn de subsidies voor onderhoud en restauraties van monumenten en winkelpuiharmonisatie aange past. De maximale subsidiebedra gen zijn naar boven afgerond op lo gische Eurobedragen. Ook is aan sluiting gezocht met de provinciale subsidies voor gemeentelijke mo numenten. Door de wijziging van de verorde ning is ook subsidie voor zonne blinden en het onderhoud daarvan mogelijk geworden. Deze subsidie mogelijkheid is echter inmiddels weer voorbij. Tot 1 januari j.l. kon men daarvoor subsidieaanvragen doen. In de toekomst zullen B en W hiervoor wellicht opnieuw een sub- sidie-indieningstermijn hiervoor vaststellen, Hiervoor kunt u zich nu al vast aanmelden. Verder is het nu mogelijk geworden gesubsidieerd buitenschilderwerk in de winter te laten verrichten. Het pand dient dan wel te worden afgeschermd. Volgens het gemeentelijk monu mentenbeleid is het vervangen van enkel glas door isolatieglas, niet toegestaan, omdat het niet past in historische ramen. Overigens kan men ook met achterzetbeglazing historische ramen isoleren. Maar ook deze oplossing heeft zo zijn nadelen. Er zijn echter sinds kort nieuwe producten op de markt, die de nadelen van het gewone isolatieglas niet zouden hebben: dunner glas, smallere randen en isolatieglas dat is te plaatsen in oude ramen met stopverf. Althans die verwachting is gewekt door de leveranciers. Bij twee restauraties heeft Monumentenzorg Zutphen samen met Monumentenzorg van de pro vincie Gelderland onlangs experi menten uitgevoerd met het Duitse "Brakelglas". De resultaten hiervan vallen tegen: Er wordt geen garan tie gegeven op het glas. De glasran- den zijn toch zo breed dat het glas toch niet blijkt te passen in be staande raamsponningen en smalle raamroeden. Verder wordt de 'stop verf-kit zo hard dat bij glasbreuk een heel nieuw raam moet worden gemaakt. De gemeente Zutphen wil daarom voorlopig nog geen isola tieglas toestaan bij volgende res tauratieprojecten. In samenwerking met provincie en leveranciers wordt wel verder gestudeerd op de mogelijkheid voor toepassing van andere nieuwe typen isolerende be glazing. 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 10