Afb. 4 Maquette van Zutphen omstreeks 1180 door C..J. Willems. Geheel rechts is de nog préstedelijke landweg Laarstraat te zien die hier nog op de oude Berkelmonding uitkomt. Het 12e-eeuwse Zutphen lag toen nog achter aarden verdedi- gingswallen. Kort er op zou de stad stadsrechten krijgen en aan een bak stenen stadsmuur be ginnen tc bouwen. gewelfde kelder met daarboven een begane grond, een zolder en een vliering. In 1993 is het pand ingrij pend verbouwd en kreeg de zolder een betonnen broodjesvloer. Tevens is toen de achtergevel vernieuwd en zijn de daksporen vervangen. Beschrijving Het huis heeft een kelder over de volle breedte van het pand met een flauw tongewelf met een lage aan zet haaks op de straat. Ten tijde van het bezoek vonden ontgravings- werkzaamheden plaats waaruit bleek dat de bouwmuur aan de zij de van nr. 26 zeer ondiep is gefun deerd en geen versnijding kent. De muren en het gewelf zijn anderhalf steens dik en in één bouwfase ge metseld. Het muurwerk in de kel der kent een baksteenformaat waarvan tien gemetselde lagen ca. 62 cm dik zijn en de stenen afzon derlijk 25 x 12,5 x 5,5cm meten. Dit metselwerk is vanaf de tweede helft van de 16de eeuw en in de eerste helft van de 17de eeuw (ca. 1550 - 1650) toegepast en er is daardoor mogelijk een chronologisch ver band met de samenstelling van de kapconstructie. Een hypotheekop name uit 15701 zou hier op kunnen wijzen. De mogelijkheid bestaat echter dat beide bouwcampagnes los van elkaar staan of dat kelder en kap beide in de loop van de 17de eeuw tot stand zijn gekomen. De vloer van de kelder bestond uit grijsgebakken plavuizen van 22 x 22 x 3 cm. Dergelijke plavuizen ko men pas vanaf de 18e eeuw alge meen voor. Mogelijk zijn ze aange bracht tijdens de modernisering van het pand in het midden van de 18e eeuw. Op de begane grond is de gehele in deling in 1993 ingebracht. Er kon den daar geen bouwhistorische waarnemingen worden gedaan. Een moderne trap (1993) leidt naar de zolder. Daar zijn nog vier oude eiken kapspanten aanwezig. Deze zijn onderling aan beide zijden door middel van een flieringbalk ver bonden en in de lengte gestabili seerd met gekromde windschoren. Enkele exemplaren ontbreken. Tussen de kapspanten zijn zoge naamde tussenhangbalken door middel van ijzeren stroppen aan de flieringbalken gemonteerd. Deze balken droegen samen met de dek- balken van de spanten de vloer van de vlieringzolder. Tussenhangbalken werden in Zutphen, maar ook elders, vooral in de late 16e en 17e eeuw toegepast. Telmerken op de onderdelen van de kapconstructie werden niet waarge nomen en zijn mogelijk ook nooit in deze kap aangebracht. De spantbenen rusten op de afge zaagde balkkoppen van de verdwe nen zolderbalklaag. Daarbij is goed te zien dat er in 1993 voor is geko zen om de betonnen vloer ca. 50 cm lager aan te brengen. Op de vlie ring is te zien dat de oude achterge vel is vervangen door moderne kalkzandsteenblokken. Noemenswaardig tenslotte is de ge timmerde, holle hijsbalk in de oude voorgevel. De rest van de hijsin richting is verdwenen. Relevante bewoningsgeschiede- nis In het hiernavolgende zullen enke le vermeldingen van het huis aan bod komen zoals die zijn vermeld in de zogenaamde Kentenissen van de stad Zutphen, waarin onder an dere relevante hypotheekverstrek kingen worden vermeld. Deze zijn, naast eigendomswisselingen, vaak een belangrijke aanwijzing voor een verbouwing. De eerste schriftelijke vermelding van een gebouw op de plek van Laarstraat 24 is gedateerd op 14 1. Stadsarchief Zutphen, Kentenissen 3-6-1570 2. Guldens geslagen door het munthuis te 's-Heerenberg. Deze guldens zullen een lagere waarde hebben gehad dan de gebrui kelijke 20 stuivers, vanwege de twijfelachtige reputatie die het munthuis had ten tijde van graaf Willem IV van den Bergh tussen ca. 1560 en 1586. Een Bergse daalder was bijvoorbeeld 24 stuivers waard in plaats van de gebruikelijke 30 stuivers. Dat komt neer op een devaluatie van 20 procent. Een gemiddeld dagloon bedroeg destijds ca. 4 stuivers, 4 Bergse guldens zullen dan ongeveer overeen komen met ruim een half maandsalaris.B.H.J. te Boekhorst G.J.M. Bisselink, De heerlijke munten van 's-Heerenberg, Lisse/'s-Heerenberg 1986 3 Het was tot de invoering van de burgelijke stand in Nederland heel gebruikelijk dat een achternaam binnen één familie ver schillende spellingsvarianten kende. t>M> 7Ïitphen Monumentenzorg8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 8