afb. 5 Vanuit de mu ziekkamer van Bert Matter; boven de deur een mooi boogvenster waar doorheen een mid deleeuwer naar binnen kon kijken in het nu ge heel verdwenen Termijnhuis. Nu zien we door de deur het moder ne verbindingsgedeelte. Nog net zichtbaar de uniek beschilderde bal ken. Foto: Michel Groothedde. afb. 6 Beukerstraat 67. Standvink en onderslagbalk op eerste verdie ping. Pas bij de deling van 65/67 in het laatste kwart van de zestien de eeuw is de muur geplaatst. Foto: Michel Groothedde afb. 7 Lange Hofstraat 23/25. Hijswiel met omklemmende geleide haken. De val is verdwenen, maar kon bediend worden op de verdie ping hieronder. Foto: Michel Groothedde Ook met de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg wordt contact gelegd, wat resulteert in een jaar lijkse bespreking in informele sfeer. Resultaten Het aantal onderzochte panden groeit gestaag. Pogingen de pers te interesseren zijn succesvol; zelfs de landelijke pers bericht bijvoorbeeld over de spectaculaire ontdekking van de beschilderde Gotische blind- nis in Bornhovestraat 41, waarover verderop meer. Bouwhistorie is een terrein dat zich in een toenemende belangstelling van het publiek mag verheugen. Voorlopige kroon op de erkenning van de werkgroep is de jaarverga dering van de Stichting Bouwhistorie Nederland, waarin Nederlandse en Vlaamse bouw- historici zich verenigd hebben. In mei 1999 is de Werkgroep Bouwhistorie Zutphen gastvrouwe van dit gezelschap. Dankzij een gulle subsidie van de gemeente Zutphen, veel inventiviteit van de werkgroepleden en stralend voor jaarsweer wordt het een feestelijke dag met een afwisselend program ma. Zojuist is al even gesproken over het Gotisch blindvenster in Bornhovestraat 41. [zie afb. 3 en 4] De werkgroep valt daar in januari 1995 van de ene verbazing in de andere. Dat begint al op de trap naar boven. Wat blijkt? Je loopt hier langs de buitenmuur van nummer 43. Allerlei vensters in die muur zijn nog geheel of gedeelte lijk zichtbaar, uiteraard dichtgezet bij de bouw van 41. Op de prachtige zolder blijkt de originele kapcon structie nog volledig intact. Ook valt de enorme Gotische blindnis op. De onderzoekers zijn daar al een tijdje bezig en dendro-specialist Wijnand Bloemink zoekt naar ge schikte plekken om te boren. Het werk wordt bijgelicht met een halo geenlamp van 1000 W. Toch wordt pas na een half uur werken een ontdekking gedaan die uniek voor West-Europa zal blijken te zijn: in afb. 8 Lange Hofstraat 23/25. Hijswiel zónder geleidehaken; de val loopt hier door een V-vormige sleuf, waarin de val zich vastklemt, een systeem dat niet voldeed doordat de val na verloop van tijd ging slippen. Foto: Michel Groothedde het pleisterwerk van de zuidmuur, dezelfde buitenmuur dus van num mer 43, bevindt zich een heel stel sel van geometrische vormen, aan gebracht met een passer in het nat te pleisterwerk. Maar wat het hele maal bijzonder maakt, is dat de fi guren ingevuld zijn met kleuren! En dat alles aangebracht in de vroe ge veertiende eeuw. Verbijsterd vertellen de bewoners, die erbij ge roepen zijn, dat ze een paar weken geleden klaar gestaan hebben om met de latexroller het geheel weer eens mooi fris te verven, maar van wege tijdgebrek dat maar uitgesteld hebben. Een ander mooi voorbeeld van zo'n buitenstebinnenmuur is het achterhuis van Broederenkerk plein 21. [zie afb. 5] Een aantal jaren geleden werd dit achterhuis, dat achter het perceel van de buren staat en vroeger toe gankelijk was vanuit één van de huizen aan de Spiegelstraat, via een verbindende sluis aan Broederkerkplein 21 toegevoegd en door eigenaar Bert Matter als mu ziekkamer in gebruik genomen. Wie nu in deze kamer staat, ziet het volgende: beschilderde moer- balken en kinderbinten en in de noordmuur hetzelfde verschijnsel als in Bornhovestraat 41. Deze muur blijkt de achtergevel te zijn van het pand dat hier oorspronke lijk stond; een veel groter pand dus dan het huidige huis van de buren. Het was een zogenaamd termijn huis van de Minderbroeders uit Deventer, die vanuit dit pand hun activiteiten in Zutphen onderna men. Als zodanig zaten ze dus pal tegenover de "concurrent", de Dominicanen van het Broederenklooster. Deze achter muur, door de aanbouw vanuit het zuiden gebruikt als binnenmuur, is het enige restant van dit grote ter mijnhuis. Een ander bijzonder fenomeen in Zutphen is het dubbelhuis. Het gaat hier om panden met een uit zonderlijk brede voorgevel en een aanzienlijke diepte en hoogte. In la ter tijd werden ze om welke reden dan ook gesplitst. Soms werd die splitsing wéér later ongedaan ge maakt, zoals bijvoorbeeld Lange Hofstraat 23/25 en onlangs Beukerstraat 65/67. De eerste keer

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 4