A Monumentenzorg Zütpheo bijzonderheden dat deze nooit in het betreffende pand op de kaart zijn aan te geven. Maar voortbor durend op hetzelfde basisidee ont staat er een systeem dat wel te re aliseren is en nog helderder is ook. Bovendien laat het verregaande de taillering per onderwerp toe. Een toekomstig onderzoeker kan nu zelfs op papier ontdekken waar in de onderzochte panden zich bepaal de gezochte details bevinden. Digitalisering van deze gegevens, waarmee een begin is gemaakt, zal de toegankelijkheid ervan sterk vergroten. Professionalisering Het is duidelijk dat met deze ont wikkeling een stap is gezet naar professionalisering van het vrijwil ligerswerk. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de specialis men van de werkgroepleden. Het aantal leden dat een achter grond heeft in de sfeer van bou- whistorie (volgens Michel Groothedde "archeologie boven de grond") of archeologie is groot, wat ook op vergaderingen niet zonder gevolgen blijft; er doen zich gere geld felle vakinhoudelijke discus sies voor en soms is er zelfs sprake van een ware "richtingenstrijd". De vraag wat precies de intentie is van de werkgroep en welke manier van werken en rapporteren hieruit moet voortvloeien, dreigt de kern activiteiten te verdringen. Daarbij komt nog dat er door een aantal op drachten zoveel werk te verstou wen valt, dat het nauwelijks meer bij te houden is voor degenen op wie het het meeste aankomt. Niet te vermijden is dat bijzonder spe cialistisch werk, zoals het maken van bouwkundig verantwoorde te keningen en situatieschetsen, voor namelijk door de "professionals" verricht wordt. Ook is er het probleem van priori- tering van te onderzoeken panden. Nadat de werkgroep klaar is met de Wijnhuisfondspanden, zijn er weer andere opdrachtgevers die met soortgelijke opdrachten de "porte feuille" aardig gevuld houden. Maar intussen heeft er zich ook "noodonderzoek" opgedrongen, bijvoorbeeld wanneer een onderne mer zijn pand in de binnenstad gaat verbouwen of restaureren en deze vraagt om onderzoek door de WBHZ. Voorbeelden hiervan zijn Theo Engelen (Korte Hofstraat IA) en Peter Severein (Beukerstraat 65/67). Ook particulieren geven ge subsidieerde opdrachten; voor Martin te Roller onderzoekt de WBHZ Barlheze 27 en documen teert daar onder andere een pracht van een hijswiel. [zie afb. 2] Maar door al deze werkzaamheden vragen de werkgroepleden zich wel steeds meer af: "Wat willen we nu eigenlijk? En wat willen we precies bereiken met ons werk?" Gelukkig tekent zich een duidelijke consensus af: de werkgroep wil de registratie van middeleeuws bouw kundig erfgoed in Zutphen op zich nemen, in eerste instantie beperkt door het jaar 1572, maar als dit zich voordoet ook van later datum. Prioriteit heeft erfgoed dat op korte termijn dreigt te verdwijnen of slechts korte tijd zichtbaar is, zoals bij de talrijke verbouwingen aan winkelpanden in de binnenstad. Ze wil dit deskundig onderzoeken, de resultaten archiveren en toeganke lijk maken voor verder onderzoek. Een laatste stap in de doelstelling: belangwekkende ontdekkingen meedelen aan de buitenwereld. De WBHZ gaat dus ook geregeld pu bliceren in relevante tijdschriften, verzorgt lezingen en zoekt meer malen de pers. Niet onbelangrijk subdoel hierin is lobbyen voor een vaste stadsbouwhistoricus. Voordat het zover is, wordt contact gezocht met de Monumentencommissie waarmee de groep al een personele verbinding heeft in de persoon van Piet Dullaert, voor vele instanties in Zutphen vraagbaak en raadgever. -< afb. 2 Barlheze 27. Geheel intact hijswiel met ingepende en om klemmende geleideha- ken. Let op de nog aan wezige val en de hijsket ting! toto: Gosse Koolstra -< afb. 3 Het Gotische blindvenster op de zol der van Bornhovestraat 41. toto: Michel Groothedde afb. 4 Reconstructie van hetzelfde Gotische blindvenster. Tekening: WBHZ

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 3