Zutoheri "Mom Werkgroep Bouwhistorie vrijwilligers - geen amateurs Oproep I J In dit nummer: Ill III nummer 6, september 2002 Werkgroep Bouwhistorie vrijwilligers - geen ama teurs Oproep Nieuwe internetsite Laarstraat 24, bouwhisto risch en archeologisch onderzoek Open Monumentendag 2002 'Een stad die leeft, ver nieuwt zich' Documentatiekast monu mentenzorg Zutphen op schema Monumentenzorg A N Hoeveel oorspronkelijk middel eeuwse bouwmassa kan er nog worden aangetroffen in Zutphen? Dat was de vraag waarmee bijna acht jaar geleden een groep men sen uit de Historische Vereniging Zutphen zich actief ging bezighou den. In die acht jaar tijd maakte de groep een snelle ontwikkeling door in aanpak en professionalisering. Daardoor nam ze al spoedig een po sitie in die meer was dan die van in bouwhistorie geïnteresseerde ama teurs. Met de komst van de ge meentelijk bouwhistoricus moest de werkgroep haar positie opnieuw bepalen. In het nieuwe millennium is inmiddels een vruchtbare samen werking ontstaan. Het begin Het is voorjaar 1993. In het pand Turfstraat 21, naast boekhandel Van Someren en Ten Bosch, is Ad ten Bosch, als eigenaar en geïnte resseerde, bezig de werkzaamheden van de aannemer in ogenschouw te nemen. Het "strippen" van het pand heeft ook de aandacht getrok ken van de jonge stadsarcheoloog Michel Groothedde. Ad ten Bosch deelt hem mee dat bij het uitgraven van een deel van de kelder bijzon dere kannetjes te voorschijn zijn gekomen. Dat heeft hij goed ge zien; ze blijken dertiende-eeuws te zijn! Enthousiast gaan de twee meehelpen bij de werkzaamheden. Zo worden spaarbogen blootgelegd en overleggen ze hoe de bouwspo- ren in het zicht kunnen blijven. Inmiddels is toenmalig stadsarchi varis Richard Hermans bezig de ge schiedenis van het huis te reconst rueren. Het blijkt hier te gaan om "des cloesters nye huesinghe", dat samen met het bouwblok Turfstraat 15 t/m 19 (uit 1359, zoals we in middels weten) deel uitmaakte van het Dominicaner kloostercomplex er achter. Het huidige pand zal tot stand gekomen zijn tussen 1466 en 1498. (dendrochronologisch onder zoek in opdracht van de Werkgroep Bouwhistorie uitgevoerd in 2001 levert een nauwkeuriger bepaling op: 1468!) Michel Groothedde besluit samen met Richard Hermans een artikel te schrijven over het pand en alles wat daarin gevonden is. (ts Zutphen, 1993-3, p. 65 e.v.) Maar bij de ge sprekken tijdens de werkzaamhe den is ook een paar keer de gedach te naar voren gekomen, dat het ei genlijk jammer is dat de kelder werkgroep, waarvan al vele malen sprake is geweest, niet van de grond gekomen is. De volgende ge dachte laat zich raden: waarom niet een werkgroep opgericht die op De Nieuwsbrief Monumentenzorg van de gemeente Zutphen ver schijnt nu voor de zesde maal. Al geruime tijd leeft echter de gedachte dat van een echte naam voor deze Zutphense periodiek geen sprake is, "Nieuwsbrief Monumentenzorg" dekt weliswaar de lading, maar pak- kend is anders. Daarom willen we een beroep op u, de lezer, doen. Heeft u een leuke en pakkende naam voor de Nieuwsbrief die betrek king heeft op monumentenzorg, bouwhistorie en archeologie, geef dat dan schriftelijk aan ons door. De nieuwsbrief zal als ondertitel krijgen: Nieuwsbrief over monumentenzorg, bouwhistorie en archeologie in de gemeente Zutphen De winnende inzender krijgt een lekkere taart toegezonden en zal bij de eerstvolgende nieuwsbrief de gekozen naam als nieuwe kop bovenaan het blad gepubliceerd zien Roem en eer zullen uw deel zijn' U kunt uw idee voor een naam sturen aan: Gemeente Zutphen - Nieuwsbrief Monumentenzorg t.a.v Jeroen Krijnen, Postbus 41,7200 AA Zutphen Reageert allen!

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 1