Documentatiekast monumentenzorg Zutphen op schema Een stad die leeft, vernieuwt zich". 4 Monumentenzorg jj*' «V» Het vullen van de documentatie kast van bureau monumentenzorg Zutphen ligt goed op schema. Wat begon als één ladenkast met een hondertal hangmappen met foto's van gerehabiliteerde monumenten is in een tijdsbestek van drie-en- een-half jaar gegroeid naar drie kasten met circa 900 dossiers met gegevens over oude panden binnen en buiten de historische stadskern van Zutphen. Daaronder ook vele monumenten. Inhoudelijk ligt het zwaartepunt op bouwhistorische informatie, met inbegrip van kunst- en architec tuurhistorische aspecten. Naast een foto van de voorgevel bestaat een pandsdossier vaak ook uit een foto van de achtergevel en diverse interieurfoto's. Daarbij zijn niet zelden foto's waarvan het thema voor een leek als niet erg bijzonder aangemerkt zou kunnen worden, maar die bouwhistorisch wel zeer relevant zijn. Van een aantal pan den is inmiddels een verdwenen situatie fotografisch vastgelegd. Afgezien van foto's is inmiddels in een 200-tal pandsdossiers een bouwhistorisch bezoekverslag op genomen. Daarnaast ligt het in de bedoeling om van onderzochte pan den een getekende documentatie aan te leggen. Daarmee is reeds een begin gemaakt. Er wordt in eerste instantie ge streefd naar een situatie waarbij over elk historisch pand een dossier wordt aangelegd. De nadruk ligt daarbij op de oude binnenstad met inbegrip van de Nieuwstad en de Spittaalstad. De geregistreerde mo numenten buiten dit gebied hebben eveneens voorrang. Daarnaast is het blijven aanvullen van reeds aanwezige dossiers van belang. Volledigheid nastreven is echter vrijwel onmogelijk, er komt im mers steeds nieuwe informatie bij. Bovendien is zeer veel informatie eveneens in het streekarchief en het Stedelijk Museum (waaronder een grote collectie foto's vanaf 1860 en oude prenten) raadpleegbaar. Wellicht is van uw pand inmiddels ook een dossier aangelegd. Geïnteresseerd? Het werkarchief van bureau monumentenzorg Zutphen is op afspraak raadpleeg baar. ti Bond Heemschut, vereniging tot be scherming van cultuurmonumenten in Nederland, heeft samen met de ge meente Zutphen de Heemschut Monumentendag georganiseerd. Deze dag vindt op zaterdag 5 oktober a.s. in Zutphen plaats en heeft als the ma "Een stad die leeft, vernieuwt zich". Centraal Informatiepunt: Stadhuis, 's-Gravenhof 2 Tijdstip: 11.00-17.00 uur Programma* Diverse monumenten zijn openge steld, waaronder: - Stadhuis (11.00 -17.00 uur), - St.Walburgiskerk/Librije, (12.00 - 16.00 uui; Toegang Librije VOORAANKONDIGING max. 15 personen tegelijkertijd, houdt rekening met een wachttijd) - Burgerzaal, oude Stadhuis - Broederenkerk (thans Openbare Bibliotheek^ tot 14.00 uur) 11.30 uur en 13.30 uur: Geleide stadswandeling met als thema 20e eeuwse architectuur in de binnenstad, o.l. v. P.E. de Neeling 14.15 uur: Inleiding omtrent bouw nieuwe Stadhuis door de architect de heer Th. Rau, aansluitend discussie. 15.30 uur: geleid bezoek aan de St. Janskerk (in restauratie) - Vispoorthaven (500 m. van de Walburgiskerk) rondleiding en be zichtiging gerestaureerd zeilend ri viervrachtschip uit 1906.** Ook van dit pand, het rijksmonument Beukerstraat 69, is in middels een goed gevuld pandsdossier aanwezig met onder andere interi eurfoto's, een bouw historisch verkennings- verslag en deze foto van de voorgevel, genomen tussen 1980 en 1983. fo to Stichting de Oude HBS Vertoning Videoclips "Verover je ei gen monument" in het stadhuis Toegangsprijs: leden 4,50 en leden NJBG; niet leden 7,- Jeugd t/m 18 jaar gratis. Inlichtingen: tel 020- 622 52 92 www.heemschut.nl *NB: Bij het ter perse gaan van dit nummer was het gehele programma nog niet bekend. Voor meer inlichtin gen kunt u contact opnemen met de Bond Heemschut tel. 020-622 52 92 Dankzij medewerking van de Vereniging tot Behoud van het Historisch Bedrijfsvaartuig liggen in de Vispoort-haven enige historisch schepen afgemeerd. t Een documentatie van de kapconstructie van Beukerstraat 69 is even eens in het werkarchief aanwezig. Voor een bouwhistoricus is aan de hand van deze dwars doorsnede meteen zon neklaar dat er sprake is van een kap uit omst reeks 1600. Een aantal aspecten, zoals de con structie van de dakgoot en de aansluiting van de korbeels (zie pijl) op de spantbenen kon niet on derzocht worden en is dan ook schematisch in gevuld. opmeting J.S. Krijnen, tekening E. Mattheij 11 Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 11