Nieuwe internetsite Afb. 7 De kelder van Laarstraat 24 tijdens de bodemsanering. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen werd het verzoek afgewezen. Als reactie hierop werd het pand vrij wel geheel behangen met reclame borden (zie foto). Zoals reeds eerder aangehaald is het huis in 1993 ingrijpend ver bouwd. Daarbij zijn de oude tus senwanden op de begane grond verwijderd en zijn nieuwe wanden geplaatst. Genoemd is tevens de volledig vervangen achtergevel en de aangebrachte betonnen zolder vloer alsmede de vernieuwde dak sporen. Momenteel kunnen slechts de voorgevel en bouwmuren, kel der en kapspanten nog als oud aan gemerkt worden. Ondanks het feit dat in 1993 zeer veel bouwhisto rische sporen zijn uitgewist, die ons meer over de bouwgeschiedenis van het huis "Den Saeger" hadden kunnen vertellen, is toch een be knopte chronologie op te stellen. Beknopte chronologie In het hierna volgende overzicht worden de belangrijkste ontwikke lingen in de bouwgeschiedenis van Laarstraat 24 aangestipt. In de eerste helft van de 13de eeuw is er reeds sprake van be woning Rond 1570, dan wel omstreeks 1632 is de huidige kapconstructie geplaatst en/of de kelder gemet seld In 1718 en/of 1728 is mogelijk sprake van een verbouwing, aard en omvang onbekend Tussen 1750-1775 wordt de voorgevel verbouwd Rond 1820 worden empire- schuiframen geplaatst In 1993 grote verbouwing, grote delen van het pand vernieuwd Michel Groothedde, stads archeoloog Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus Er is weer een interessante, aan monumentenzorg gerelateerde in ternetsite gesignaleerd, te weten: www.documentatie.org Documentatie.org is de site van het Utrechts Documentatie Systeem (UDS), in 1981 gestart als een we tenschappelijk verantwoord alfabe tisch geordend zoeksysteem met onderwerpen over geschiedenis, huizenonderzoek en monumenten zorg in de stad Utrecht, maar in middels is ook zeer veel informatie opgenomen over monumentenzorg en bouwhistorie op landelijk ni veau, dus ook enkele items over Zutphen. Via de site krijgt men toegang tot een grote database, die bedoeld is voor de monumentenzorger en geïnteresseerde leek die goed weet waar hij of zij naar op zoek is en dus minder geschikt is om even lekker doorheen te surfen. Op de startpagina kan een zoekopdracht worden opgegeven over het ge zochte onderwerp, waarna een sta- tusbalk verschijnt met een rolmenu dat geopend kan worden. De ge vonden treffers worden dan zicht baar waarop een keuze kan worden gemaakt uit het gebodene en de ge wenste "kaart" van het UDS ver schijnt op het scherm. Aangezien het UDS een scheiding aanbrengt tussen tekst en plaatjes is het zaak om per onderwerp goed te letten op het soort kaart dat wordt aange klikt. Is men eenmaal ingevoerd in het zoeksysteem, dan valt de enorme hoeveelheid informatie op die op roepbaar is. Zeer handig zijn de li teratuuroverzichten die over een onderwerp beschikbaar zijn en die een hoge mate van actualiteit bezit ten. Ook zijn zeer veel foto's en an dere afbeeldingen te bekijken, maar dat aspect van de site is nog duide lijk in ontwikkeling. Bij een groot aantal onderwerpen is geen afbeel ding beschikbaar. Bij navraag bleek dat de hoeveelheid analoge infor matie die op het kantoor van het UDS in kasten aanwezig is vele malen groter is dan momenteel op documentatie.org raadpleegbaar is, hetgeen voor een groot deel is te rug te voeren op auteursrechten die plaatsing van die specifieke infor matie op het net bemoeilijken. Hopelijk zijn deze hobbels niet on overkomelijk en kan de stroom info over monumenten via de site docu- mentatie.org verder groeien. Jeroen Krijnen .JiL /jitphen Monumentenzorg 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 10