émi Wf Zuidelijk deel van de opgraving: rechtsachter: de 17e-eeuwse kelder, op de voorgrond in het midden: een 14e-ceuwse muur. Noordelijk ded van de opgraving: linksachter een 18c-eeuwse beerkel- der, op de voorgrond een 19e-eeuwse muur. Op de achtergrond huizen Nieuwstad 25 f/m 29. deleeuwse nieuwbouwwijk was. Net als in onze nieuwbouwwijken was de planning en ordening er strak, in tegenstelling tot het orga nisch gegroeide stadshart \an Zutphen. Graaf Otto II van Gelre en Zutphen (1229-1271) was waar schijnlijk verantwoordelijk voor de stichting van de Nieuwstad naast Zutphen. Het was zijn grond en de graaf verwachtte ongetwijfeld veel inkomsten uit de grondbelasting van de nieuwe inwoners. Er werden percelen uitgegeven van 5 meter breed, een puur praktische maat, gebaseerd op de breedte van een gemiddeld huis plus druipstrook voor het afvoeren van hemelwater tussen de huizen. De grondbelas ting van een standaard huisperceel van 5 meter breedte (1,1/3 Rijnlandse roede) bedroeg zes de- nariën (zilveren penningen, 1/240 pond) en een kip. Uit deze periode stamt ook de eer ste concrete aanwijzing van een huis. Aan de Gasthuisstraat is een keldertje aangetroffen van bak steen, gevoegd met leem. Ook de vloer bestaat uit leem, gemengd met stro. Van het huis zelf is, be halve wat lemen haardplaatsen, niets aangetroffen. Dit klinkt raar, r maar we moeten bedenken dat 13e- eeuwse huizen op de kelder soms na, geheel uit hout bestonden. Verder werden ze gebouwd op zgn. vloerplaten. Dit houdt in dat er ge bouwd werd op liggende balken om de druk van het bouwsel te sprei den. Als de ondergrond zacht was konden deze balken ook nog op ge heide palen worden geplaatst. Gezien de zandige ondergrond was dit hier niet nodig, en er zijn ook geen aanwijzingen voor gevonden. Elders in de Nieuwstad (Dieser- straat) is het mogelijk geweest een hele rij huizen te reconstrueren, maar hier moeten we het door o.a. de aanwezigheid van een 17e-eeuwse kelder doen met één. De lengte van het huis zal 10 tot 13 meter zijn geweest. Achter het huis lag ook een aantal afvalkuilen. Ze bevatten vooral veel aardewerk (drinkkannen, schalen en kookpotten) en bot (opvallend veel vis). Ze hebben echter ook een aanwijzing opgeleverd over de acti viteiten die er plaats vonden, en wel in de vorm van 'breeuwsintels'. Het middeleeuwse woord breeuw- sintel is nogal misleidend omdat het hier helemaal niet gaat om sin tels (vandaar dat ook de naam breeuwijzer wel wordt gebruikt). Breeuwsintels zijn brede ijzeren krammen die gebruikt werden om breeuwsel op de plaats te houden. Breeuwsel is organische substantie (in de 13e eeuw werd hier mos voor gebruikt) die dient om scheepsna den te dichten, in dit geval van kog geschepen. Bij de opgraving zijn zowel gebruikte als ongebruikte breeuwsintels aangetroffen. Dit be wijst dat hier in de directe omge ving een werf of een smidse aanwe zig was die betrokken was bij de bouw van koggeschepen. De IJssel stroomde voor 1350 vlak langs de stadsmuur van de Nieuwstad, over het huidige stationsgebied en in dustrieterrein de Mars. Opvallend is ook de hoeveelheid ijzerslakken die op het terrein is aangetroffen. Deze zijn het afvalproduct van het uitsmeden van ruw ijzer waar nog een grote hoeveelheid zand e.d. in zit. Dit uitsmeden was een nogal calorie-slurpende bezigheid. Blijkbaar kon er lokaal niet genoeg houtskool geproduceerd worden, want er is ook steenkool tussen het smeedafval aangetroffen. Dit moest uiteraard van ver worden inge voerd (waarschijnlijk uit het Ruhrgebied). Steenkool was in Zutphen nog niet eerder aangetrof fen in middeleeuwse context. Bier en boetedoening In 1284 en 1336 woedden er stads branden in Zutphen. Aanwijzingen hiervoor zijn tijdens het opgraven waargenomen in de vorm van twee houtskoollaagjes. Voor het houten huis betekenden de branden het einde. Op het achterterrein is zelfs de hiermee nutteloos geworden 13e-eeuwse sleutel van het huis te ruggevonden! De branden luidden het begin in van de steenbouw in de stad om begrijpelijke redenen. De plattegrond van de 14e-eeuwse bewoning had helemaal niets te maken met de 13e-eeuwse bouw. In de 14e eeuw werd er een enorm huis (ca. 13 x 15 m) gebouwd op de hoek van de straat, Het bestond uit een groot voorhuis met de kaprich-

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 8