Een stad met allure Aanwijzing Rijksmonumenten r Onlangs werd in een feestelijke St. Janskerk aan de 81-jarige Piet Dullaert het boek "Hoezeer heeft deze stad allure" overhandigd. Michel Groothedde, samen met Gosse Koolstra, Jaap Riemens en Ger Rietberg redacteur van de pu blicatie, refereerde hierbij aan het grote belang van deze Zutphenees als voorbeeld en inspirator op het gebied van Zutphen-onderzoek en monumentenzorg over de afgelo pen zestig jaar. In het voorwoord van het boek spreekt burgemeester Gerritsen de hoop uit dat het zijn weg zal vinden "naar alle Zutphenezen, Zutphe- naren en vreemdelingen die deze stad een warm hart toedragen". En al is het dan bedoeld als "hommage aan Piet Dullaert, Zutphenees", wij denken dat het ook voor Zutphe- naren en vreemdelingen zeer de moeite waard is. De vijf auteurs hebben in het bestek van 96 pagina's met meer dan hon- Boompjeswal 14, één derd foto's die voor het overgrote van de nieuwe rijksmo- deel nooit eerder werden gepubli- numenten in Zutphen. ceerd een prachtig Zutphen-docu- Foto gemeente Zutphen. ment geschreven. Ger Rietberg schrijft een boeiende biografie van Piet Dullaert met veel kleurrijke Zutphense geschiedenis, onder an dere over de Dullaert-zaken in ijzer waren die eerst in handen waren van twee broers, maar later werden gesplitst. Stadsbouwhistoricus Jeroen Krijnen beschrijft de bouw geschiedenis van de Dullaertpanden in de Spittaalstraat van middeleeu wen tot heden. Daarbij schuwt hij (impliciete) kritiek op recente "ver nieuwbouw" niet. Gosse Koolstra heeft de geschiedenis van de klok ken in de Nieuwstadskerktoren ge reconstrueerd, met centraal daarin de spannende geschiedenis van de klokkenroof door de Duitsers en de cruciale rol van Piet Dullaert bij het behoud van de klokken. Michel Groothedde heeft op werkelijk do cumentaire wijze en op grond van de unieke systematische fotografie van Piet Dullaert vanuit de toren lantaarn van de St. Jan de verande ringen in het stadsbeeld sinds 1939 in beeld gebracht en beschreven. Tenslotte zijn er twee door Piet Dullaert zelf samengestelde stads wandelingen tot één geheel ge maakt; ze confronteren de lezer wandelaar met veel moois en met een aantal veranderingen sinds het opstellen ervan in 1988 en 1990. Voor iedere liefhebber van (bouw)- historie van Zutphen zijn deze wan delingen zeker een aanvulling op het al bekende. Verspreid over de hoofdstukken zijn er een zevental anekdotische teksten opgenomen van de auteurs en van Wim Laurensse, spil in de decennialange restauratie van de St. Jan. Door de bijzondere fotoredactie van Rietberg en de zorgvuldige eindre dactie van Koolstra is het werk een aanrader voor iedere Zutphen-lief- hebber. Het is verkrijgbaar in de Zutphense boekhandels en De Boekelier en bij het Stadsarchief en het Stedelijk Museum voor de prijs van €16,- (ƒ35,25). "Hoezeer heeft deze stad allure", een hommage aan Piet Dullaert, Zutphenees. Historische Vereniging, Stadsarchief Zutphen 2001, Walburg druk, Zutphen, ISBN 90-74722-11-3, prijs 16,- Zutphen Monumentenzorg De rijksoverheid is in 1987 begon nen met de inventarisatie van jonge bouwkunst uit de periode 1850 1940, het zgn. Monumenten Inven tarisatie Project (M.I.P.). Deze in ventarisatie in in de provincie Gelderland door het Gelders Genootschap uitgevoerd en in 1992 afgerond. In Zutphen zijn 564 pan den geïnventariseerd. Het M.I.P. kreeg een vervolg in het Monu menten Selectie Project (M.S.P.), hetgeen in de gemeente Zutphen in 1997 tot en met het eerste kwartaal van 1998 heeft plaatsgevonden. Op basis van de bevindingen van het M.I.P. heeft het Gelders Genootschap in samenwerking met de gemeente een selectie gemaakt van objecten, die in aanmerking kunnen komen om geplaatst te worden op de Rijkslijst voor be schermde monumenten. De gemeenteraad heeft op 22 febru ari 1999 besloten de geselecteerde panden voor te dragen voor aanwij zing als rijksmonument. Vervolgens heeft de provincie op 18 oktober 2000 ingestemd met de voordracht van de geselecteerde panden. De Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft daarop besloten om de volgende panden te plaatsen op de rijkslijst van beschermde monumenten:

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 6