Liggen er nog oude zonneblinden op uw zolder? Monumentenzorg Zapten En wilt u ze wel weer ophangen? Misschien wilt u deze sierlijke om lijsting van uw ramen wel weer aanbrengen, maar zien ze er niet meer uit. En het opknappen en schilderen is zo duur! Voor uw dilemma komt wellicht een oplossing! Wellicht heeft u gehoord van het plan van de Gemeente Zutphen de zonneblinden op de gevels, die voor een groot deel verdwenen zijn, te rug te brengen in het straatbeeld. Deze blinden, ook wel persiennes genoemd, dateren meestal uit de 19e eeuw. Op den duur zijn de meesten verdwenen omdat de kos ten van onderhoud te hoog zijn ge worden. Daardoor is een deel van die blinden waarschijnlijk verrot en op het stort terechtgekomen. Een ander deel kwam terecht bij boer Addink in Eefde, die er in de jaren vijftig een prima ventilerende hooi schuur van maakte. Voor deze ge vallen hebben we inmiddels een plan in gang gezet: het maken van betaalbare nieuwe blinden. Maar deels liggen ze dus nog op zolder bij de betreffende panden, zo hebben we ontdekt. De eigenaren hadden destijds kennelijk geen geld om ze op te knappen, maar vonden het toch ook vaak jammer om ze bij het grof vuil te zetten. Zo kwamen ze op zolder terecht in afwachting van betere tijden. Voor deze blin den zijn die betere tijden in zicht; dit geldt ook voor de blinden die er nu nog hangen en aan een schilder beurt toe zijn. Bedenk wel, als u nog deze blinden hebt, bezit u iets bijzonders. De echte oorspronkelijke blinden! Vanuit cultuurhistorisch oogpunt gezien een veel waardevoller bezit dan de nieuwe, die we nu maken. Wees er zuinig op! Als monumentenzorgers van de gemeente Zutphen willen we ook graag deze oorspronkelijke blinden weer in ere herstellen. We zijn het volgende van plan. Zonneblinden onderhoudsplan In het najaar van 2002 rijdt er een vrachtauto door te stad en laadt bij de betreffende adressen langs om alle zonneblinden die moeten worden opge knapt, op te laden. In de winter van 2002/2003 worden deze opgeknapt en geschilderd in een werk plaats. In het voorjaar van 2003 worden de blinden weer teruggebracht en op gehangen. Mogelijk moe ten dan verroeste gehen- gen of paumelles worden vervangen. Uiteraard krijgt u van tevoren prijsopgaaf en kunt u vooraf definitief beslissen of u meedoet. Het op nieuw schilderen van blinden kost inclusief het halen en brengen onge veer 4 a 500,(incl. 19%B.T.W.) per stuk. We rekenen op ongeveer de helft subsidie. De kosten die voor uw rekening ko men zijn dus ongeveer maar 200,d 250, per stuk! Dus 4 a 500, per raam. Niet hierbij meegerekend zijn kosten van her stel van verrotte delen. Die kosten moet u er nog bijtellen. Wij willen graag weten hoeveel mensen er bij benadering dit najaar willen meedoen aan het onder houdsplan. Hoeveel blinden kun nen we verwachten Met behulp van deze gegevens kunnen we sub sidie aanvragen bij de provincie. Samen met de gemeentelijke subsi die hebben we daarmee een goede basis voor uitvoering van ons on derhoudsplan. Wilt u, als u belangstelling heeft, u opgeven vóór 1 juni 2002. U kunt bellen tel. 0575 587377, of 06 12525256 voice mail, fax 0575 587002 of een briefje schrijven aan: Gemeente Zutphen afdeling DSW/BWM Johan Blanksma, Postbus 41, 7200 AA Zutphen.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 5