Monumentennl Kleuronderzoek Broederenkerk 4 Nederland is een bijzondere website rijker. Sinds de laatste Open Monu mentendag is Monumenten.nl on line, een gezamelijk initiatief van het Nationaal Restauratiefonds, de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en het Nationaal Contact Monumenten. Deze drie grote mo numentenorganisaties bieden hun uitgebreide expertise en dienstver lening gebundeld op één (internet) - adres. Informatie-uitwisseling en service zijn de voornaamste func ties van de site. Monumenten.nl wil vraagbaak en wegwijzer zijn voor monumenteneigenaren en be heerders en uitgroeien tot dé digi tale ontmoetingsplaats voor ieder een die geïnteresserd is in monu menten. Monumenten.nl bevat handige stappenplannen voor restauratie en onderhoud, waarin uiteraard ook wordt verwezen naar het gemeen telijk loket. In het stappenplan kan iemand nagaan of zijn of haar pand ingeschreven staat in het rijksmo- numentenregister. Is dat niet het geval, dan wordt verwezen naar de gemeente om na te gaan of het 'monumentale' pand wellicht op een gemeentelijke monumenten lijst voorkomt. Ook bij de vraag; "staat mijn te restaureren monu ment op het Uitvoerings programma?", verwijst de site naar de gemeente. Monumenten.nl bevat naast de stappenplannen ook een overzicht van veelgestelde vragen, een vraag antwoordservice, thema-artikelen en een adressengids. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst ook monumenteninformatie van ge meenten, dus wellicht ook van de gemeente Zutphen, via Monu- menten.nl toegankelijk te maken. (bron: Monumenten.nl) Een enkeling zal het waarschijnlijk al zijn opgevallen: de deuren en ko zijnen van het zuidportaal van de Het zuidportaal van Broederenkerk hebben tijdens de de Broederenkerk uit laatste fase van de restauratie een ca.1825, foto ].S. Krijnen. afwijkende kleurstelling gekregen. Het portaal had een schilderbeurt nodig en het idee werd geopperd om bij wijze van experiment kleur onderzoek te laten uitvoeren. De bedoeling van het onderzoek was om aan te tonen wat de oorspron kelijke kleurkeuze is geweest voor de kozijnen en vleugeldeuren van het omstreeks 1825 gebouwde por taal. Er bestond bij bureau Monu mentenzorg het idee dat die wel eens zou kunnen afwijken van het reeds voorgestelde kleurenschema, d.i. gebroken wit voor de kozijnen en standgroen, in de wandelgangen monumentengroen genoemd, voor deuren. De uitkomsten van het onderzoek werden gebruikt om kleurmonsters te laten maken op basis waarvan een eerste verflaag werd opgezet. De afwijkende kleurmonsters wa ren aanleiding om de aangetroffen kleuren ook daadwerkelijk nieuw te laten mengen en toe te passen, het geen geschiedde. Het eerste resultaat leidde tot pitti ge interne discussies. Een welhaast knalgele kleur voor de kozijnen en een verrassend grijs-groene kleur voor de vleugeldeuren i.p.v. het veel toegepaste standgroen zijn geen alledaagse keuzes. Na overleg met de kleuronderzoeker bleek dat de verfmenger een klein foutje had gemaakt. Voor het kozijn is toen de juiste - goudoker - kleur gemengd en opgezet. De kleur voor de deu ren was wel conform de uitkomsten van het kleuronderzoek opgezet en bleef grijs-groen. Het kleuronderzoek naar de oude verflagen van de deuren van het Zuidportaal aan de Broederenkerk is achteraf meer dan geslaagd te noemen. De aangetroffen, afwij kende kleuren versterken dit suc ces. Uiteraard zou dit ook het geval zijn geweest als het onderzoek had aangetoond dat in 1825 - conform de heersende opvatting - gebroken wit en standgroen als eerste kleu ren waren gebruikt. Kleuronderzoek heeft met dit voor beeld bewezen gedegen argumen ten te leveren voor een historisch verantwoorde kleurkeuze. Dat daaruit niet altijd alledaagse kleur combinaties voortkomen is des te spannender voor het straatbeeld èn voor het beeld van het interieur. Het experiment aan het zuidportaal van de Broederenkerk zal daarom in de toekomst elders in Zutphen zeker een vervolg krijgen. Jeroen Krijnen Zutphen Monumentenzorg

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 4