Slot 3 Monumentenzorg Zutphen ling op basis van drie vensterassen werd verlaten en een pui werd ge plaatst over de volle breedte van het pand. De gevel is met een stalen balk opgevangen. Deze pui is in 1986 weer vervangen door een exemplaar in kunststof, een materi aal dat toen ook is toegepast voor alle vensters in de voorgevel. afb. 6: Lange Hofstraat 31, ge naamd Den Krauwell, heeft nog steeds een "Diele". Let op de verdiepings hoogte in vergelijking tot het pand rechts. Foto: ].S. Krijnen. Het huis Kolenstraat 7 heeft on danks latere wijzigingen nog goed de constructieve opzet van een vroeg 17de-eeuws zg. "Dielenhaus" bewaard. Wezenlijk is daarbij dat de "Diele" vrijwel altijd direct vanaf de straat toegankelijk is geweest. afb. 7: De aanwezigheid van elementen De "Diele" van Lange van het 14de-eeuwse huis verdient Hofstraat 31. echter nog toekomstig onderzoek. Foto: j.S. Krijnen. De gemeente juicht het initiatief van de huidige eigenaar toe, dat voorziet in het verwijderen van de aanwezige kunstof pui en dito ven sters. Deze elementen, die moeilijk een schoonheidsprijs verdienen, zullen toevallige passanten, toeris ten en inwoners van Zutphen zeker hebben verwonderd over het mo numentenbeleid in de binnenstad. We zijn daarom benieuwd naar het uiteindelijke resultaat! Jeroen Krijnen De vele haken in de balken om bijv. katrollen aan te hangen, getuigen daar nog van. Doordat een indeling met gang links met kamers en-suite rechts achterwege bleef, is de deur waarschijnlijk in het midden gesi tueerd gebleven. In de constructieve opzet van Kolenstraat 7 hebben zich sinds de 17de eeuw nauwelijks wijzigingen voorgedaan. In de 19de eeuw1 is de insteek doorgetrokken tot aan de voorgevel en fungeert sindsdien als eerste verdieping. De oorspronke lijke eerste verdieping bleef onge wijzigd en werd tweede verdieping. Mogelijk is gelijktijdig ook de pui van de oude begane grond gewij zigd en voorzien van schuiframen. Zeer waarschijnlijk is in 19218 de oude kapconstructie vervangen door een constructie met kreupele stijlen, vervaardigd uit machinaal gezaagd vuren. Het aanzien van het pand is door deze wijziging niet veranderd. De pui is in 1978 op begane grond niveau veranderd, waarbij de inde- 1 M. Groothedde, Zutphen, de ruimtelijke ontwikkeling van een vroege stad, archeologisch, historisch en historisch geografisch bekeken en vergeleken met andere vroegstedelijke nederzettingen vanaf de karolingische periode, Universiteit van Amsterdam/M. Groothedde, Zutphen 1991, 42-43; P. Bitter, Uit het bodemarchief van Zutphen II, in: Oud Zutphen 2,1985 (4e jaargang), 39-47 2 M. Groothedde, De Leye. De bouwhistorische ontwikkeling van Lange Hofstraat21/Kolenstraat IA te Zutphen, in: Bijdragen en Mededelingen Gelre XCI, Arnhem 2000,212-213 3 J. Hollestelle, De Steenbakkerij in de Nederlanden tot omstreeks 1650., Assen 1961,209 4 R. Meischke, H.J. Zantkuijl, W. Raue, P.T.E.E. Rosenberg, Huizen in Nederland. Friesland en Noord-Holland., Amsterdam /Zwolle 1993,18 5 Voor de Duitse term "Diele" is met betrekking tot stedelijke huizen geen goed Nederlands woord voorhanden. Het Nederlandse begrip "deel" heeft vooral op boerderijen betrekking. 6 Meischje e.a., 18-19 7 blijkens inventarisatieformulier R. Stenvert d.d. 14-8-1986 mogelijk in 1877 8 inventarisatieformulier R. Stenvert d.d. 14-8-1986 i.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 3