1 i f ji W s tlM Mogelijk 14e-eeuwse geveltop tussen Kolenstraat 5 en 7. Foto ].S. Krijnen. De Kolenstraat is rond die tijd vrij wel geheel verlegd, slechts de en tree naar de straat aan de zijde van de Lange Hofstraat is toen gehand haafd.2 Het perceel van Kolenstraat 7 is toen nieuw uitgegeven en waarschijnlijk in eerste instantie met een houten huis bebouwd. Omstreeks 1305 heeft in de buurt rond de KuiperstraatLange Hofstraat en Waterstraat een hevi ge stadsbrand gewoed. Als reactie op deze en andere branden worden al snel stedelijke keuren uitgevaar digd die voorwaarden stellen aan nieuw te bouwen huizen. Het bou wen in baksteen in plaats van in hout wordt door de stad sterk gesti muleerd. Zo kreeg een inwoner van Zutphen bij het bouwen van een huis met vier stenen muren een ge bakken dakbedekking (van holle en bolle pannen of daktegels) cadeau.3 Deze stimulering is in een laat ont wikkeld stadje als Edam na een stadsbrand in 1587 ook nog toege past.4 Mogelijk is ook het houten huis Kolenstraat 7 rond 1305 prooi van de vlammen geworden en ver volgens in baksteen herbouwd. De aantrekkelijke stedelijke subsidie regeling zal zeker een stimulans zijn geweest. In de kelder van het pand is nog metselwerk van dit eer ste huis aanwezig. Ook de linker- bouwmuur is nog grotendeels 14de-eeuws, de aanwezigheid van een deel van de linkergeveltop van het huis maakt dat duidelijk. We weten daardoor ook dat het huis een kap met de nokrichting even wijdig aan de straat moet hebben gehad. "Dielenhaus" Een ingrijpende wijziging van het huis heeft rond 1600 plaatsgevon den. Het huis is toen goeddeels herbouwd en kreeg het volume dat het in grote lijnen nog steeds heeft. Kenmerkend voor deze bouwcam pagne zijn de huidige gemetselde gevels en aanwezige zijmuren ge metseld in staand verband met kle- zoren op de hoeken. Tien bakstenen lagen boven elkaar meten ca. 65 cm. Ook de ruimtelijke opzet van het huis is traceerbaar, het heeft een hoge begane grond van ca. 6 meter gehad met een insteekverdieping. De vloerbalken van de enkelvoudi ge balklaag van de eerste verdie ping zijn oorspronkelijk vanaf de begane grond zichtbaar geweest en zijn voorzien van houten consoles met ojiefprofilering. Een dergelijke grote en hoge ruimte op de begane grond aan de straatzijde is kenmer kend voor het zg. "Dielenhaus".5 Dit huistype is tot ver in de 17de eeuw in grote delen van noord west-Europa verspreid geweest. De Diele heeft vrijwel altijd een multi functioneel karakter gehad als werkplaats, handelsruimte met een representatief karakter en als woonruimte. In sommige Nederlandse literatuur wordt daar om ook wel de term "huis" ge bruikt als men de "Diele" bedoeld.' Vanaf de 19de eeuw werd in dit huisgedeelte vaak een winkel uitge baat. De Diele werd betreden via een centrale deur. Men kon zeer waar schijnlijk letterlijk met de deur in huis vallen. Dat ook in Kolenstraat 7 de deur in de middelste vensteras heeft gezeten weten we met vrij grote zekerheid omdat rechts in de gevel de keldertoegang was gesitu eerd. Deze toegang maakt deel uit van de oorspronkelijke opzet van de kelder en is pas in de 20ste eeuw dichtgezet. Dit verklaart wellicht waarom de bovenverdieping een ei gen toegang kreeg in de steeg rechts van het huis en niet in de voorgevel, toen de verdieping apart verhuurd werd. Op het moment dat de steeg in de 19de eeuw werd vol gebouwd was aan de verhuur van de bovenverdieping reeds een einde gekomen en de doorbraak dichtge zet. Na het doortrekken van de insteek heeft de begane grond van het huis een functie gehad die het mogelijk ook eerder al had, die van smidse. Een console en -profil, opmeting en tekening ].S. Krijnen Inzet; balklaag met consoles boven de insteek verdieping. Deze balklaag was oor spronkelijk vanaf de begane grond zichtbaar. Foto ].S. Krijnen. Zutphen Monumentenzorg

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 2