WZL EE3 CE ZE] 10 1250 1350 Gasthuisstraat Reconstructies van de verschillende bouwfasen gebaseerd op archeologisch en archiefonderzoek. Muurwerk YexnniersteU muurwerk Mogelijk muurwerk ^77: V-/ Puiu mortel Fut/kuil Haardplaats Perceelgrens Putgrens Verponding S7iumjnrr Runde rskelei Paarde nske let Verskring 1450 Gasthuisstraat 1650 Gasthuisstraat 1875 1 kelder Gasthuisstraat 1750 Gasthuisstraat 1950 Gasthuisstraat N Gasthuisstraat Werk aon de profielen. Op de achtergrond 18e- eeuwse voedertroggen van baksteen. Meteen daar onder twee middel eeuwse kuilen. genoemd) kreeg het hoekhuis, het andere deel werd verhuurd aan schoonfamilie en bleef zeker 30 jaar bron van twist. Juridisch was het pand toen gesplitst. Dat de bovenbouw van het pand begin 17e eeuw geheel opnieuw ge bouwd is lijkt aannemelijk. In ieder geval was de voorgevel geheel in vroeg 17e-eeuwse stijl opgetrok ken. Dit blijkt uit de vondst van ve le fragmenten van zandstenen kruisvensters in de kelder van het pand. Zandsteen is tussen 1500 en 1650 in gebruik als bouwmateriaal als opvolger van trachiet voor dit doel. Van het belendende pand (Gasthuisstraat nr. 12) is met ze kerheid aangetoond dat de boven bouw stamt uit 1613. Intussen is er ook flink gewerkt in de "gaarde". Er werd een stenen tuinmuur gebouwd die een schei ding vormde met de achterburen aan de Nieuwstad. In de 17e eeuw zijn er 3 beerputten gegraven. De oudste is een ondiepe vierkante kuil van 2x2 meter. De opvolger heeft dezelfde dimensies maar is voor zien van een rand van dakpannen. Deze is tegen de nieuwe tuinmuur aan gegraven. Op deze beerkuilen stond een houten opbouw, het fei telijke "gemak". De laatste beerput is een één-steens ronde koker van aanzienlijke diepte die in de 18e eeuw vol puin is gestort. Behalve beerputten werd er ook een water put gegraven. De put was voorzien van een koepel en een pomp en heeft tot in de 20e eeuw dienst ge daan. Stallen en sloppen in de steeg In het begin van de 18e eeuw wordt er een geheel nieuw pand gebouwd op het opgegraven terrein achter zltidKn Monumentenzorg

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2002 | | pagina 10