Open Monumentendag 2001 Een middeleeuwse bierbrouwerij op de Houtmarkt Op zaterdag 8 en zondag 9 septem ber a.s. vinden in Zutphen de Open Monumentendagen plaats. Het thema is 'Huis en Haard'. In het bijzonder voor historische interi eurs wordt dit jaar meer aandacht gevraagd. Om dit extra betekenis te geven verschijnt er dit najaar ook een boek over 100 historische inte rieurs, uitgegeven door de stichting 'Manifestatie Historisch Interieur 2001'. Het boek is tijdens de Open Monumentendagen verkrijgbaar. Zutphen kent verschillende fraaie panden met monumentale of oude, maar wat meer bescheiden, interi eurs. Bekend is het interieur van Huize van de Kasteele, nu Museumhotel, met de gerestau reerde Pauwenzaal. Wat minder be kend de 18de-eeuwse hoekkamer met een fraai, beschilderd Jugendstilplafond op de begane grond van Kuiperstraat 1 (nu deel van het stadhuis). Zo zijn er nog vele interessante voorbeelden te noemen. Veel bewoners zijn door ons al be naderd om hun pand dat weekend open te stellen. Woont u in een oud pand met een monumentaal interi eur of een fraai afgewerkte oud vertrek, meldt u dan aan om één of meerdere vertrekken in uw pand open te stellen voor publiek. Uw pand zal alleen onder begeleiding bezocht kunnen worden en de gemeente zal zorg dragen voor de benodigde afscheidingen voor de vertrekken waar u liever geen bezoekers ontvangt. Het is bovendien goed om te weten dat Landelijke Stichting Open Monumentendag in Amsterdam een collectieve verzekering heeft afgesloten die in het geval van dief stal van goederen tijdens openstel ling eventuele gedupeerden schade loos zal stellen. Als u zich middels een antwoordformulier al heeft aangemeld, dan hoeft u dit uiter aard niet opnieuw te doen. Voor aanmeldingen en/of informa tie over de Open Monumentendag 2001 kunt u zich wenden tot dhr. J.K. Blanksma, monumentenzorg gemeente Zutphen, tel: 0575-587377 13x10x9 cm waren gemagerd met chamotte om ze beter bestand te maken tegen de hitte van de open haard. Ze tonen allemaal hetzelfde renaissancemotief: een konings- en koninginnenhoofd die naar elkaar kijken met een boom of plant tussen hen in. De stenen zijn bij de renovatie in de keldermuur inge metseld. Een andere verrassende vondst was de waarneming van de oudste aar den omwalling van de stad uit het einde van de 9e eeuw. Deze ronde versterking is waarschijnlijk aange legd door graaf Everhard van Hamaland nadat het hof en de ne derzetting Zutphen door vikingen in 882 was verwoest (zie hiervoor: M. Groothedde e.a. (red.) De Sint Walburgiskerk in Zutphen. Walburg Pers Zutphen 1999, pag. 16-26). De droge grachten van deze versterking waren sinds 1947 al meerdere malen onder de Markten onderzocht, maar in Houtmarkt 54 kon voor het eerst de hoofdwal worden vastgesteld. Onder de kel dervloer was in het schone rivier duinzand de insnede van de gracht te zien. Achter de keldermuur werd in een doorbraak ten behoeve van de nieuwe keldertoegang een flink stuk profiel van de aarden hoofdwal zichtbaar. De enkele fragmenten aardewerk uit de basis van de wal bevestigden de veronderstelde ou derdom rond 900. De wal is pas in de eerste helft van de 14e eeuw geëgaliseerd. In het uitvlakkingszand onder de kelder vloer werden twee kannen van Siegburger steengoed gevonden uit het tweede kwart van de 14e eeuw. In deze tijd werden hier grote en kleinere bakstenen huizen ge bouwd. Een voorbeeld van zo'n groot huis is Houtmarkt 42/44 (huis Gelre) en Houtmarkt 54 was en is een in oorsprong middeleeuws pand van een wat bescheidener for maat aan de Markt. Voorafgaande aan de verbouwing van de kelder van het pand Houtmarkt 54 (café Pierrot) vond in 1996 een kleine opgraving plaats onder de oude keldervloer. Het vloerpeil zou 60 cm worden verlaagd, zodat de aanwezige historische relicten onder de vloer daarmee zouden verdwijnen. Het was al bij het verwijderen van De 16e eeuwse haard- de bakstenen vloer raak: stenen uit de kelder hierin bleken zeventien haardste- vloer (foto archeologie nen te zijn verwerkt uit het midden Gem. Zutphen). van de 16e eeuw. De bakstenen van Zutphen Monumentenzorg

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2001 | | pagina 8