A 3Monumentenzorg Zutphen Tussen 2002 en 2004 wil de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de geregistreer- afb. 6 de rijksmonumenten gaan her- Zaadmarkt 85, waarderen. De omschrijving van Foto Stichting deze monumenten is momenteel de Oude HBS. vaak sumier. In de nieuwe beschrij vingen zal veel bouwhistorische kennis worden opgenomen. Hopelijk opent dit de weg naar het weer openstellen van de rijkslijst voor monumenten van vóór 1850 3 om bouwhistorische schatten als Houtmarkt 53 de bescherming te geven die zij verdienen. J.S. Krijnen, gemeentelijk bouwhistoncus, afd. Bouwen, Wonen en Monumenten afb. 5 De dwarsdoorsnede van de langsspantconstructie in de kap van het pand Oude Bomhof 55-57. De kap van De Ruerpot heeft hier waarschijnlijk veel overeenkomsten mee gehad, (uit: H. Janse, Houten kappen in Nederland 1000 -1940, Delft 1989, p.83). van waardevolle onderdelen afhan kelijk van de goede wil van de eige naar, zeker als het om onbescherm de panden zoals Houtmarkt 53 gaat. Soms is er helaas geen welwillende eigenaar of gaan andere dan monu- mentenbelangen voor. In dergelijke gevallen is het vastleggen van de aangetroffen situatie essentieel om de kennis over het bouwen in het verleden aan te vullen. ste verdieping in de lengte wordt ondersteunt, maar niet op de bega ne grond. Voorbeelden van dwarse huizen in Zutphen met een langsspantcon structie in de kap zijn Beukerstraat 65-672Korte Hofstraat 14-16 en Oude Bornhof 55-57. Afgaande op de situatie voor 1961 heeft Houtmarkt 53 vanaf de straat bezien veel verwantschap gehad met Zaadmarkt 85, het Meyershuis (afbeelding 6). Ook dit brede diepe huis, daterend uit 1326, heeft een langsspantconstructie, zij het dat deze alleen in de kapconstructie aanwezig is. Op de begane grond wordt het huis in de lengte onder steund en gedeeld door een bouw- muur. Hoe nu verder? Het huis De Ruerpot is in 1961 niet in zijn geheel gesloopt. Het linker deel is met inbegrip van kelder, be gane grond en etage blijven be staan. Een substantieel deel van de waarschijnlijk 14de-eeuwse, eiken langsspantconstructie en vermoe delijk beide balklagen zijn ongewij zigd in het nieuw ontstane huis geïncorporeerd. Het huis Houtmarkt 53 staat daar mee niet op zichzelf. In Zutphen worden regelmatig panden aange troffen waar in meer en mindere mate oude tot zeer oude resten van de bouwgeschiedenis aanwezig zijn. Vrijwel altijd moet er tijdens een verbouwing ad hoe naar een oplos sing worden gezocht en is behoud 1 Van Lange Hofstraat 23-25 is de kapconstructie in het verleden dusdanig veranderd, dat niet meer valt na te gaan of het huis ook op zolder in de lengte werd ondersteunt. 2 Beukerstraat 65-67 mag in dit rijtje eigenlijk niet meedoen. Deze kap is namelijk voorzien van "gewonegestapelde gebinten waar gelijktijdig ook een zelfstandige langsspantconstructie in is gebouwd. De andere genoemde kappen hebben geen gestapelde gebinten. Zie ook Nieuwsbrief Monumentenzorg nr. 2. 3 Voor de rijkslijst geldt nu een registratiestop voor panden die zijn gebouwd vóór 1850.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2001 | | pagina 3