r afb. 2 Houtmarkt 53-55 vlak voor de af braak in 1961. Het formaat van de kapconstructie laat zich aflezen aan de plaats van de ver gaarbakken voor de goot. Foto Stedelijk Museum Zutphen - collectie Zeylemaker. afb. 3 (foto rechts) Houtmarkt 53-55 na sloop van het rechterdeel van het huis. Het overgeble ven deel heeft als basis gediend voor het huidige pand Houtmarkt 53. Foto Stedelijk Museum Zutphen - collectie Zeylemaker. afb. 4 Een globale reconstructie van de langsspantcon- structie in Houtmarkt 53 in zijaanzicht, geprojec teerd op een langsdoorsne- de van het huidige pand. Afmetingen van de spant- constructrie zijn deels ge schat. Of de houten staan ders ononderbroken door lopen of dat ze onderbro ken zijn door de liggende balken - zoals op de teke ning als suggestie is ge bracht - is onbekend. Tekening ].S. Krijnen, ge meente Zutphen. Op een aantal plaatsen op de bega ne grond en eerste verdieping wer den in de rechtermuur delen aange troffen die wijzen op de mogelijk volledig aanwezige langsspantcon- structie. Deze constructie fungeer de als constructieve ondersteuning voor de vloerbalken en verdeelde de Ruerpot in de lengte in twee niet even brede helften. Op twee waar genomen plekken op de begane grond waren verticale en schuine eiken balken (de stijlen en korbeels) waarneembaar, maar zijn inmiddels weer weggewerkt achter voorzet wanden. Deze constructie-elemen ten zijn op de eerste verdieping nog wel zichtbaar, zij het betegeld, aan wezig. Naast de verticale constructiedelen werd ook de oorspronkelijke balk laag boven de begane grond aange troffen. Weliswaar is deze in 1977 ca. 30 cm hoger gebracht, alle oude balken zijn nog wel ter plekke aan wezig. De balken zijn in de 18de eeuw omtimmerd, maar de omtim- mering is op diverse plaatsen ver dwenen, zodat daar een lichtkleu rige rankenbeschildering op een steenrode ondergrond zichtbaar is. Deze beschildering is mogelijk in de tweede helft van de 16de eeuw te dateren. Een dergelijke beschil dering is (op moment van schrij ven) niet eerder in Zutphen aange troffen! Langsspantconstructie De boven beschreven balken rusten aan de linkerzijde in de bouwmuur die het pand deelt met Houtmarkt 51, het huis De Witte Wanne, aan de rechterzijde heeft de balklaag oorspronkelijk gesteund op de langsspantconstructie (afbeelding 4). De constructie is oorspronkelijk vermoedelijk van begane grond tot in de nok van het dak aanwezig ge weest. Toen de rechterhelft van het huis in 1961 is gesloopt, is ook de volledige middeleeuwse eiken kap constructie verdwenen. Of de kap ook een langsspantconstructie heeft gehad is dus niet meer na te gaan (afbeelding 5). Een langsspantconstructie is een constructiewijze halverwege de breedte van een huis waarbij in de zelfde richting als de langste gevels een constructie wordt aangebracht. S 4. Het gaat dan in vrijwel alle geval len om huizen die breder zijn dan een gangbaar binnenstadspand van ca. 5 meter. Vaak zijn deze huizen tussen de 8 en 11 meter breed. Omdat de afstand tussen de dra gende muren daardoor nogal groot wordt, was men genoodzaakt spe ciale maatregelen te treffen. In een aantal gevallen is een langsspant constructie toegepast als ondersteu nende constructie op de begane grond en verdieping. Dit heeft het voordeel dat de balken die worden ondersteund relatief licht gehouden kunnen worden. Men hoefde dan, afhankelijk van de breedte van het huis niet te kiezen voor de andere optie: het achterwege laten van de langsspantconstructie en het over bruggen van de overspanning in één keer door zeer dikke en zware balken van 8 tot 11 meter lengte en ca. 50 cm hoog in te brengen. Dergelijk zware balken zijn moei lijk handelbaar, duur en vragen bo vendien om zeer zware bouwmu- ren, die eveneens kostbaar zijn. De langsspantconstructie is meestal toegepast als onderdeel van kap constructies en gebruikt in panden die de kaprichting evenwijdig aan de straat hebben, een zg. dwars huis, danwel in panden die de kap richting juist haaks op de straat hebben, een zg. diep huis. De Ruerpot was ook zo'n diep huis. Voorbeelden van andere diepe hui zen in Zutphen met een langs spantconstructie zijn Zaadmarkt 85, Lange Hofstraat 23-251 en Korte Hofstraat la. Houtmarkt 42-44 is ook zo'n voorbeeld, maar is in dit rijtje enigzins een vreemde eend in de bijt, omdat het diepe huis zowel in de kap als op de eer- Zullen Monumentenzorg 2

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2001 | | pagina 2