fjf |A NieuwsbriefMoinnnentenzo Houtmarkt 53 genaamd 'De Ruerpot' te Zutphen s In dit nummer: nummer 4, juli 2001 Bovengronds Houtmarkt 53 genaamd 'De Ruerpot' te Zutphen Project (in voorbereiding) 'Zonneblinden betaalbaar' Wijziging van de provinciale subsidie voor gemeentelijke monumenten Open Monumentendag 2001 Kelderluiken in Zutphen Een middeleeuwse bierbrouwerij op de Houtmarkt - Monumentenzorg Zttphén De geschiedenis van een verscholen middeleeuws huis Opzet Het huis de Ruerpot is in zijn hui dige gedaante (afbeelding 1) een pand met een kelder, een begane grond, een verdieping en een zadel dak. Het lijkt gebouwd te zijn in 1963, zo wil de gevelsteen ons doen geloven. Het is echter aanzienlijk ouder. Oorspronkelijk vormde het huis namelijk het linkerdeel van het grotere middeleeuwse dubbel- huis De Ruerpot (afbeelding 2). Na bestudering van foto's, genomen tijdens de afbraak in november 1961 (afbeelding 3), bestond het vermoeden dat er nog aanzienlijke delen van het middeleeuwse huis aanwezig zouden kunnen zijn bin nen het bestaande huis. Dat bleek zo te zijn en datgene wat aange troffen werd overtrof ieders ver wachtingen! Waarnemingen In het huis is de oorspronkelijke eikenhouten constructie vrijwel volledig bewaard gebleven, deze delen zijn bovendien van grote ouderdom. Een datering in de 14de eeuw moet niet worden uitgeslo ten. Enige uitleg is op zijn plaats. Aanleiding voor het onderzoek wa ren werkzaamheden aan een trap penhuis. Ten behoeve van deze plannen waren ten tijde van de waarnemingen verlaagde plafonds en voorzetwanden verwijderd. Daardoor was een onbelemmerde blik op de constructieve delen van het huis mogelijk. Allereerst werd duidelijk dat het huis een kelder bezit die bestaat uit twee delen, een kelder aan de voorzijde met een tongewelf evenwijdig aan de rooi lijn en een kelder erachter met het tongewelf haaks op de voorgevel. Beide kelders worden door een ver bindingsdeel van 1 meter verbon den en bevinden zich onder het voorste deel van het huis. Met na me de kelder direct aan de straat vertoont kenmerken die wijzen op een hoge ouderdom. Zo heeft de trap naar de straat eiken treden ge had en bezit de linkerzijmuur een tweetal spaarbogen in gotische vor- De grote verrassing is echter gele gen in de constructie bovengronds. afb. 1, Houtmarkt 53. Foto gemeente Zutphen.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2001 | | pagina 1