Huizen en huisraad van rijke burgers, vrome geestelijken en arme sloebers in de Dieserstraat Monumentenzorg In de maand november van het jaar 1999 en van 25 juni tot en met 23 juli 2000 is er archeologisch onder zoek verricht op de nieuwbouwlo- catie van de Vrije School 'De IJssel' aan de Dieserstraat. Door de bouw van de school en de aanleg van een ondergrondse gymzaal zou alle his torische informatie in de bodem voorgoed verdwijnen. Reden ge noeg voor het gemeentelijk bureau Archeologie en de vrijwilligers om de plek achter de St. Janskerk te on derzoeken. De gemeentelijk archeo loog en zijn medewerkers werden geassisteerd door twee studentes van de Universiteit van Amsterdam en jongeren van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis. Het resultaat is een grote hoeveel heid informatie over het ontstaan, de ontwikkeling en de bewoning van de middeleeuwse wijk de Nieuwstad. Het zal nog enige tijd duren voordat alle gegevens zijn verwerkt en ontsloten voor toe komstig onderzoek. Toch volgt hier alvast een overzicht van de belangrijkste resultaten. De oudste bewoningssporen aan de Dieserstraat gaan minimaal terug tot de Romeinse periode, de derde eeuw na Christus. Er was toen sprake van agrarische bewoning op de zandrug waarop de hele binnen stad van Zutphen ligt. Uit de vele paalsporen en kuilen kon een boer derij van meer dan 14 x 6 meter en een naastliggende komhut worden herkend. Dergelijke erven zullen verspreid over de zandrug hebben gelegen, gezien het grote oppervlak waarop in Zutphen sporen van in heemse (germaanse) bewoning wordt aangetroffen. Al eerder was aangetoond dat de Nieuwstad, evenals de omgeving van het plein 's-Gravenhof, in de Romeinse tijd werd bewoond. Het terrein aan de Dieserstraat werd daarna bijna duizend jaar als akkerland gebruikt, terwijl enkele honderden meters naar het zuiden geleidelijk een stad tot ontwikke ling kwam: Zutphen. Omstreeks 1250 werd de Nieuwstad als een planmatig opge zette stad met haaks kruisende straten door de Gelderse graven ge sticht. De zuid-noord lopende Dieserstraat wordt gekruist door resp. de Beekstraat, de Halterstraat- Geweldigershoek, de O.L.Vrouwe- straat-Tengnagelshoek en de Isendoornstraat-Reinmakershoek. Al deze straten liepen dood op to rens in de stadsmuur. Op de nieuwe bouwgrond aan de Dieserstraat werden percelen uitgegeven en werden op dit terrein voor het eerst enkele houten huizen gebouwd. Naast sporen van de eerste stedelij ke bebouwing zijn ook twee houten waterputten uit die tijd gevonden. Al omstreeks 1250 stond er een ka pel op de plaats van de huidige Nieuwstadskerk. Deze kapel werd rond 1300 vergroot tot een vol waardige parochiekerk van de nieu we stad. De Nieuwstad werd vanaf het begin van de 14e eeuw om muurd. De Dieserstraat was in de middeleeuwen de hoofdstraat van de wijk. Aan het noordelijke uitein de van de Dieserstraat was dan ook de hoofdpoort in de stadsmuur: de oude Nieuwstadspoort. Vanaf het midden van de veertiende eeuw (omstreeks 1350) werden de meeste houten bouwsels aan de Dieserstraat vervangen door bak- Middeleeuwse funde ringen voorhuizen met beerputten en afvalkui- len op de achtererven. Kadastrale situatie Nieuwstad 1832 met de ligging van de opgra ving aan de Dieserstraat (1999-2000). 7

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 7