4# Sf3 Een nieuw beschermd stadsgezicht p] m mi i*"' W Monumentenzorg Overzichtskaartje met aansluiting bestaand stadsgezicht Zutphen en nieuw te beschermen stadsgezicht. Afbeelding Gelders Genootschap. Kenmerkend straatprofiel in het aankomend beschermd stadsgezicht. Hier de Deventerweg. Foto Gelders Genootschap. Binnen afzienbare tijd zal Zutphen een beschermd stadsgezicht rijker zijn. Het gebied rond de Deventerweg, Coehoornsingel en Rozenhoflaan zal dan van rijkswe ge worden beschermd (zie afbeel ding kaartje) Wanneer de staatsse cretaris voor Cultuur dr. R. v.d. Ploeg definitief tot aanwijzing overgaat is nog niet geheel duide lijk, maar dat zal waarschijnlijk niet vóór de zomer van 2001 plaatsvin den. Aan de voordracht tot aanwijzing ligt een aantal overwegingen ten grondslag. In de eerste plaats is er sprake van een stedenbouwkundig waardevol gebied met een sterke samenhang. Architectuur en stedenbouwkundi ge opzet liggen als het ware in el- kaars verlengde en zijn duidelijk als een geheel ontworpen. Denk aan de aanwezigheid van de vele monu mentale panden met tuinen en hek werken. In de tweede plaats is er sprake van een grote cultuurhistorische waar de. De omgeving van de Coehoorn singel en de Deventerweg is een ty pische stadsuitleg die pas kon ont staan nadat de vestingwerken wa ren geslecht en bovendien bedoeld is geweest voor welgestelden. i.i :i - wse 'V nafl m -•» VtML' I rlfil,: -J In de derde plaats is het gebied gaaf bewaard gebleven en vrij onge schonden de afgelopen 100 jaar doorgekomen Eén en ander roept bij belangheb benden en geïnteresseerden meest al vragen op. Daarom is er in juni 1999 een informatiebijeenkomst georganiseerd waarin de betrokke nen werden geïnformeerd. Op de betreffende avond konden zij ook hun mening over dit voornemen uiten en vragen stellen. De reacties waren overwegend positief hetgeen stimuleerde om de ambtelijke mo len in werking te stellen die onver mijdelijk is voor aanwijzing door de minister. Nadat het verslag van de avond was opgesteld zodat een ieder daar ken nis van kon nemenheeft het colle ge van B&W en vervolgens de ge meenteraad zich over de aanwijzing gebogen en zich unaniem als voor stander van aanwijzing uitgespro ken. Nadat deze slag gewonnen was, kwam het dossier voor de verdere afhandeling terecht bij de provincie. Het gaat te ver om uitvoerig in te gaan op de details van de afwikke ling bij dat bestuursorgaan, maar ook het provinciehuis kent de nodi ge procedurele regels en stappen. Maar dan zijn we er nog niet! Aangezien het gaat om een be scherming van rijkswege moet uit eindelijk de minister van o.a. Cultuur een handtekening onder het aanwijzingsvoorstel zetten. De minister laat zich adviseren door de Raad van Cultuur en dit adviesor gaan wordt bijgestaan door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg waar de stukken ook bekeken moeten worden. Dit alles verklaart enigzins de lange termijn waarbinnen de procedure wordt af gehandeld, ondanks het feit dat voor vrijwel elke afhandelingsfase een maximale tijdsduur staat. Momenteel liggen de stukken voor behandeling bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist, dus het schiet al aardig op. De verwach ting mag daarom worden uitge sproken dat de in de inleiding van dit artikel genoemde uiterste ter mijn wel zal worden gehaald. Wordt vervolgd... Jeroen Krijnen, af deling Bouwen, Wonen en Monumentenzorg

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 6