Monumentenzorg voor een datering van de kapcon structie. In veel gevallen is daarmee het bouwjaar van het huis bekend, maar het wil ook voorkomen dat er sprake is van een van oorsprong ouder huis dat tijdens een verbou wing een volledig nieuwe kapcon structie heeft gekregen. Een date ring staat daarom nooit op zichzelf en moet voor een juiste interpreta tie altijd binnen het licht van de context worden bekeken. Een voorbeeld: Beukerstraat 77 Een goed voorbeeld van een den- drochronologische datering, die de potentie heeft om verkeerd geïnter preteerd te worden, is de uitkomst van het onderzoek naar de con structie van het pand Beukerstraat 77. Het gaat hier om een eenvoudige sporenkap met enkele haanhouten van eiken, dus zonder ondersteu nende gebinten. De constructie laat geen sporen van hergebruik zien en is daarom mogelijk van vers gekapt Geen 14de-eeuwse constructie dus, laat staan zekerheid omtrent een datering van de vroegste fase van het huis in dezelfde eeuw. De den- drochronologische gegevens zijn echter niet nutteloos geweest. Ze hebben namelijk een aantal zaken duidelijk gemaakt èn weer stof tot nadenken opgeleverd, namelijk: hout gemaakt. Uit de genomen monsters bleek onomstotelijk dat het voor de sporen gebruikte eiken hout in het vooijaar van het jaar 1307 moet zijn gekapt. Een date ring die de gemoederen binnen de sectie Monumentenzorg uiteraard niet geheel onberoerd kon laten. Een vroeg 14de-eeuwse kapcon structie is namelijk geen dagelijks voorkomend gegeven. Er was echter reden tot twijfel. De constructiewijze heeft nauwelijks kenmerken van een vroeg 14de- eeuwse sporenkap. Houtverbindingen, telmerken en de opzet van de constructie maken duidelijk dat de kapconstructie in de 16de eeuw tot stand gekomen moet zijn - 1 In de eerste plaats, dat de con structie is gemaakt van herge bruikt materiaal. 2 In de tweede plaats, dat het hout uit een grote partij afkomstig moet zijn; drie willekeurig geno men houtmonsters met een gelij ke datering is moeilijk toeval te noemen. 3 In de derde plaats, dat het moet gaan om hergebruikt materiaal uit een forse constructie, waarvan de daksporen voldoende lang wa ren om voor Beukerstraat 77 spo ren op maat te laten zagen zonder dat oude verbindingspunten in de nieuwe constructie zichtbaar aan wezig zouden zijn 4 In de vierde plaats, dat er geen sluitende verklaring is te geven omtrent de herkomst. 5 In de vijfde plaats, dat om een voor ons onbekende oorzaak geen reden danwel mogelijkheid heeft bestaan om bij de 16de-eeuwse verbouwing de verdwenen con structie te handhaven of opnieuw te gebruiken. Het dendrochronologisch onder zoek naar de kapconstructie van Beukerstraat 77 heeft niet zozeer een sluitende datering van de kap constructie, laat staan van het huis opgeleverd, maar in dit geval wel overduidelijk aangetoond dat er voor de kap hergebruikt hout is toegepast dat uit één partij afkom stig moet zijn. Het onderzoek heeft ook aangetoond dat ofschoon een datering van het hout op het kap- jaar mogelijk blijkt, kritisch naar de uitkomsten ervan gekeken moet worden. De dateringen staan nooit op zich zelf en dienen altijd binnen de verschillende ontwikkelingstadia van een huis gezien te worden. Het belangrijkste resultaat van de datering van het hout en het bijbe horende bouwhistorisch onderzoek mag natuurlijk niet uit het oog worden verloren. Wéér is het be wijs geleverd voor de aanwezigheid van een boeiend oud verhaal achter een 19de-eeuwse gevel. Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus, afdeling Bouwen Wonen en Monumentenzorg Dendrochronoloog Martijn Vink van BAAC in actie in het pand Beukerstraat 67. Foto J.S. Krijnen, gemeente Zutphen. -< Houtmonsters uit de kap van de Burgerzaal, gedateerd op circa 1450. Foto J.S. Krijnen, ge meente Zutphen. 5

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 5