Korte Beukerstraat 6 Gotiek op de begane grond Monumentenzorg fAMt~n 'i Onlangs is met de nodige inspan ning een unieke vondst van de slo pershamer gered. In het pand waar tot voor kort groenteboer Jansen zijn zaak had, is op de begane grond een stuk metselwerk uit de periode rond 1300 aangetroffen. Op zich al bijzonder genoeg om behoud te rechtvaardigen zou je zeggen. 700 Jaar oud metselwerk dat in een winkelpand op de begane grond nog in behoorlijke mate aanwezig is, kom je niet iedere dag meer te gen. Er is echter iets meer aan de hand. De betreffende muurdam vertoonde resten van een boog, wat bij nadere beschouwing een spits boog bleek te zijn. Met enige om zichtigheid werd de vulling van het boogrestant verwijderd en kwam een profiel te voorschijn dat de sleutel tot de datering van het muurwerk bleek. In 1916 is de rechterhelft van de boog na een ongestoorde aanwezig heid van meer dan 600 jaar ver dwenen toen een deur in de muur nodig was en een doorbraak is ge maakt. Had men destijds bouw historisch onderzoek verricht, was wellicht een andere keuze gemaakt. Nu kon na ampel overleg de ge plande sloop van de rest van de vroeg 14de-eeuwse boog ten be hoeve van een winkeldoorbraak worden voorkomen. Aangezien de vereiste vergunningen al waren verleend was spoed geboden, de slopers stonden al klaar. Een bruik baar alternatief werd gevonden door aan te tonen dat slechts een meter verderop de muur uit volko men waardeloos metselwerk be stond, hetgeen de eigenaar bewoog op die plaats een doorbraak te ma ken. Hetgeen geschiedde. Afgezien van het boogrestant bleek de muur nog meer verborgen ge heimen te bevatten. Zo werden sporen aangetroffen van een later ingehakt en in een later stadium weer verdwenen kruisgewelf dat heeft gehoord bij het adres Naadzak 3. Daarnaast kon met ar cheologisch onderzoek worden aan getoond dat het vloerniveau ter plaatse in de 17de eeuw met onge veer een meter is opgehoogd. Aangezien dit gegeven meer vra gen oproept dan antwoorden ver schaft zal hier in de toekomst meer aandacht aan worden besteed. Korte Beukerstraat 6, foto M. Prins-Schimmel Gemeentelijke Monumentencommissie Zutphen. Concluderend kan wel gesteld wor den dat Zutphen weer een klein verborgen geheim ontfutseld is. Nu nog wachten op de opening van de nieuwe winkel. Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus, afdeling Bouwen Wonen en Monumentenzorg Plattegrond van het pand Korte Beukerstraat 6 in 1916 met links nr 8. De Naadzak is rechts. De pijl geeft aan waar het boogfragment is aan getroffen. Poto Stadsarchief Zutphen.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 3