Monu Winkelpuiharmonisatie Korte Hofstraat 1 i ey e iy nummer 3, december 2000 In dit nummer: Winkelpuiharmonisatie Korte Hofstraat 1 Korte Beukerstraat 6: Gotiek op de begane grond Van wonnen en flieringen: dendroehronologisch on derzoek Een nieuw beschermd stadsgezicht Huizen en huisraad van rijke burgers, vrome gees telijken en arme sloebers in de Dieserstraat Monumentenzorg De afgelopen 25 jaar is het grootste deel van de huizen in de binnenstad gerestaureerd of op kleinschalige wijze opgeknapt. De stad staat er zogezegd weer mooi bij. Het is daarom paradoxaal dat in deze zelf de 25 jaar de optische kwaliteit van het winkelgebied in versneld tempo is aangetast en veel panden werden 'verrijkt' met ver uitstekende lui fels, opzichtige lichtbakken en grote glasoppervlakken op de begane grond om klanten te lokken. In het kader van het gemeentelijk beleid om de belevingskwaliteit van de binnenstedelijke omgeving te verhogen dan wel te versterken be staat er sinds twee jaar een actief beleid om de binnenstad te ontdoen van ontsierende winkelpuien die niet passen bij de kleinschaligheid van de binnenstad. Ook het verwij deren en weren van lichtbakken maakt deel uit van dit beleid. Om dit mogelijk te maken bestaat er voor winkeliers de mogelijkheid om in aanmerking te komen voor sub sidie. De nieuw voorgestelde pui zal dan wel aan een aantal criteria moe ten voldoen. Deze staan verwoord in de Zutphense monumentennota uit 1998. Zo zal er in ieder geval een duidelijke visuele eenheid tussen de winkelpui en de bovengelegen ver diepingen aan het nieuwe puiont- werp ten grondslag moeten liggen. Daarmee wordt het kenmerkende verticale karakter van de meeste historische panden benadrukt. In het verleden is dat bij veel pan den verdwenen om plaats te maken voor grote glaspuien over de gehele begane-grondhoogte. Dit is vaak samengegaan met een koppeling van meerdere panden die op de be gane grond onderling werden door broken om dan voorzien te worden van één brede winkelpui. Een be kend voorbeeld van deze ontwikke ling zijn de zg. IJland-panden aan de Houtmarkt. Andere criteria waaraan het nieuwe ontwerp moet voldoen zijn: de pui moet zoveel mogelijk de volle hoogte van de begane grond be slaan, er zal aandacht geschonken moeten worden aan de overgang tussen pui en eerste verdieping, lui fels zijn niet toegestaan, kunststof kozijnen zijn niet toegestaan en het kleurgebruik moet in relatie staan tot de bovenliggende gevel en de omgeving. Om er maar een paar te noemen. De panden van Dekker in de winter van 1981. Foto gemeente Zutphen.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 1