Monumentenzorg Dieserstraot, hoek Tengnagelshock, in 1915. Bron "Zutphen in oude ansichten deel 2 Ruitje met bloemmotief. Funderingen j». achterhuizen uit de 17e - 19e eeuw. Op de voor grond drie afoalkelders met achterhuisjes en schuren. De zeven middeleeuwse huizen waren rond 1900 verbouwd tot 18 kleine woningen, bevolkt door kinderrijke katholieke gezinnen. Van deze huishoudens is zeer veel huisafval gevonden in beerputjes, keldertjes en afvalkuilen op de erven. Dit huisafval geeft een goed beeld wat 'armoede' in materiële zin beteken de. Rijke keramiek en porselein komt in deze huishoudens niet of nauwelijks voor. Wel zien we de ontwikkeling terug van het koken boven het haardvuur naar het kookfornuis, waar uiteindelijk rond 1900 de aardewerken kookpotten en pannen werden vervangen voor geëmailleerde potten en pannen. Een email reclamebordje van de (katholieke) levensverzekerings maatschappij PIëTAS uit Utrecht staat op een foto uit 1915 nog ach ter de ramen van het hoekpand Dieserstraat 74. In 1999 kwam het bordje aan het licht in de kelder van het pand. Het gebied was door de aanwezigheid van de (weer) katho liek geworden Nieuwstadskerk (nu gewijd aan Johannes de Doper) in middels bevolkt door veel katholie ke gezinnen. De aanwezigheid van het Hubertusklooster, de pastorie en enkele katholieke scholen rond de kerk gaf dit gebied haar bijnaam 'klein Vaticaan'. emailbordje "Piëtas" gebouwde St. Annaschool. In 1976 werden de overige woningen in to taal verkrotte toestand gesloopt, zonder dat de ouderdom van de huizen werd herkend. Nu, na het onderzoek in 2000, is er op de plek zelf niets meer aanwezig, maar is de rijke geschiedenis ervan geluk kig gedocumenteerd. Michel Groothedde bureau Archeologie afd. Bouwen, Wonen en Monumentenzorg In 1934 werd de oude kerkmees terswoning gesloopt ten behoeve van het schoolplein van de in 1909 - 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 10