KmA Monumentenzorg 1572 door de spaanse belegeraars geschoten is. Het gat zou ook de lo- katie kunnen zijn waar in 1828 op gravingen zijn uitgevoerd naar dit legendarische gat. Deze opgravingen werden door geschied-schrijver Van Til in 1832 beschreven (pag 72). De graafwerkzaamheden zouden volgens Van Til gestaakt zijn van wege de dikke salpeterlucht die uit het gat kwam. Het een (de bres) sluit het ander (het opgravingsgat) uiteraard niet uit. De ringmuur is vervolgd tot het pad over het Spanjaardsveld. Hier is nog net de fundering aanwezig van de westelijke aanzet van de poortdoor gang. Er is vlak achter de 45 cm dik ke buitenmuur van de poort (waar op de poortboog stond) een insprin gende 'nis' aanwezig van 30 cm breedte wat waarschijnlijk de val heksleuf (de 'hamei') van de poort is geweest. De poortboog is ook op Gronemans tekening te zien. De oosthelft van het verdedigingswerk, aan de oostzijde van het pad, is niet opgegraven. De geschatte diameter van de gehele ringmuur is van west naar oost 32 meter. Vanaf de poort in de ringmuur liep een 1,20 m dikke muur richting de Spaanse Poort. In de muur zijn drie forse spaarbogen aanwezig, waar van er twee deels ingedrukt zijn. De noordelijkste is geheel intact. De spaarbogen zijn 1,5-steens dik en 3 tot 4 meter lang en moeten worden gezien als grondbogen in de fundering. De muur, die erop stond, is waarschijnlijk de corridormuur geweest van de poortroute van Spaanse poort tot buitenpoort schuin door het halfronde rondeel heen. Aan de oostzijde van het pad ligt dus vermoedelijk de tegenhan ger van deze muur. De poortroute maakt hier dus een knik naar het noordoosten (net als het huidige pad) en stuurt recht aan op de oude landroute over de Zutphense Enk, nu de Weg naar Laren. Op de kaart van Thomas Witteroos staat 'Dese wech coempt van Deventer'. Zowel op de kaart van Jacob van Deventer (1565), als Witteroos (1573), Braun en Hogenberg (1588) en D' statt Zutphen op d' Perspective (ca. 1600) en het Vestingplan van Schelven (1596) staat deze situatie zo afge beeld. Opvallend is dat bij alle kaar ten de Spaanse Poort (feitelijk een 'barbaca-ne'-poort) nooit is afge beeld. Aan het westelijke begin van de ringmuur heeft een gebouw gestaan dat geheel onderkelderd is geweest, voorzien van een tonge-welf. De kelder is binnenwerks 5,25 x 3,5 meter. Het onderkelderde gebouw betreft ongetwijfeld het wachthuis dat ook op de kaart van 'd' statt Zutphen op d' Perspec-tive' uit ca. 1600 te zien is. Vanaf de stads-zijde was een keldergang aanwezig die in de kelder uitkwam, voorzien van een boogje aan het einde van de gang en begin van de kelder. Deze kelderingang lijkt nog in de 16e eeuw vervangen door een gang die daar schuin op staat en meer naar de ingang van het rondeel (vanuit de Spaanse Poort) lijkt georiën teerd. In deze hoek van het verdedi gingswerk is ook in later tijd nog veel verbouwd. Waarschijnlijk is dit in de 19e eeuw gebeurd toen in 1859 op de fundering van het toen gesloopte rondeel de fourageerma- gazijnen van de Isendoornkazerne werden gebouwd. De oude kelder was klaarblijkelijk nog intact en is toen dichtgemetseld. Er werd dwars over de muurresten van de kelder gang een rechthoekig keldertje aan gelegd van sloopstenen. Dit kleine keldertje van 3,20 x 1,15 meter bin nenwerks had een ingang vanuit de oude kelderingang. De aanzet van het gemetselde deurkozijn met sponning en een rollaag als drempel was nog net aanwezig. Hierin heeft een deur gezeten van iets meer dan 70 cm breedte. Deze deur werd in vrijwel vergane staat, compleet met hang- en sluitwerk en slot in de puinvulling van de gang gevonden. Vanaf het westelijke uiteinde van de ringmuur liep een dikke muur westwaarts. Dit was de 'gordijri- muur van de wal die het rondeel verbond met het westelijk gelegen volgende rondeel (zie verder). Ook de gordijnmuur stond schuin tegen een aardlichaam aan de stadszijde. Het metselwerk van de ringmuur, gordijnmuur, corridormuur en het onderkelderde wachthuis is redelijk consequent opgebouwd uit afwisse lend lagen koppen en lagen strekken (kruis- of staand verband). Alle bo vengenoemde elementen behoren bij de primaire opzet van het verde- Het vrijgelegde muur werk van het onderkel derde wachthuis. >- gezien. De opgraving van het rondeel in het Vogelpark vanuit de hoogwerker 8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 8