Het rondeel "Due d'Alva's Gat" Zutphen, Vogelpark - Spanjaardeveld Monumentenzorg Eind maart 2000 kwam er op het Spanjaardsveld in het Vogelpark muurwerk aan het licht in het kader van de herinrichting van het park. Het muurwerk lag aan de westzijde van het pad net buiten de Spaanse ing. Besloten werd om het muur werk toch in kaart te brengen. Het muurwerk zit immers zo ondiep dat bij toekomstige graafwerkzaamhe den toch door onwetenheid bescha digingen kunnen worden aangericht. tal ambtenaren blootgelegd. Op 12 en 19 april is er door de medewer kers van bureau Archeologie verder gegraven. Er kwam een enorme ringmuur aan het licht die ongetwijfeld de buiten muur van het verdedigingswerk is. De muur is 2,50 - 2,60 m dik, loopt aan de buitenzijde iets uit en aan de binnenzijde wijkt de muur op die per niveau ook naar buiten toe. De ringmuur staat dus 'scheef' naar binnen hellend. Aan de binnenzijde was de muur dan ook gevuld met een grondmassa teneinde de ver sterking beter tegen vuurgeschut bestand te maken. Aan de buitenzij de is een pakket lemig zand aanwe zig dat mogelijk als walbekleding bij het verdedigingswerk hoort. Opvallend is dat de buitenschil zeer grillig en beschadigd is. Mogelijk is dit oude oorlogsschade door beschie tingen in 1572 en 1583. Het zou ook om verwering kunnen gaan. In elk geval is dezelfde beschadiging/ver wering ook goed te zien op de teke ning van Groneman uit 1857, gepu bliceerd in 1899. Op de tekening van Groneman is bovendien het schuine verloop van de ringmuur goed te zien. Precies aan de noordzijde van de ringmuur is een 'gat' van 3,5 meter in de ringmuur aanwezig, -< Plattegrond van het vrijgelegde muurwerk van het rondeel. A ringmuur, B poort, C corridormuur op spaarbogen, D onderkelderde wachthuis, E gordijnmuur, F bres?, G - kelder-tje 19e eeuw. Tekening van H.j.H Groneman 1857/1899 van de in 1859 gesloopte ruïne van het rondeel. waar het muurwerk aanmerkelijk dieper gesloopt/beschadigd is. Het is goed mogelijk dat dit de 'bres' (het due d'Alvas gat) is dat in november Poort en bevond zich slechts op een halve meter diepte. Het was duide lijk dat het om de restanten van het rondeel moest gaan die voor de Oude Nieuwstads-poort heeft gele gen. Samen met de 'Spaanse' Poort vormde dit rondeel een zogenaamde 'barbacane', een vooruitgeschoven verdedigingswerk voor de hoofd poort over de binnengrachten heen om de route naar de poort beter te kunnen verdedigen. Volgens diverse historici (zie aangehaalde litera tuur) is dit bouwwerk in 1532-1533 gebouwd en moet dit het legenda rische Dikke Dalfs-gat (Due d'Alva's Gat) zijn geweest waar de Span jaarden in 1572 de stad binnenvie len. Het vrijgekomen muurwerk zou niet worden verwijderd. Op die lokatie was een speelveld gepland, zonder noemenswaardige begroei- Op 10 april werd in het kader van de gemeentelijke personeelsdag het muurwerk door middel van een kleine graafmachine en een twintig-

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 7