Monumentenzorg yjyM stelde beleid (wat overigens redelijk strookt met de algemeen landelijk geldende restauratie-inzichten), is er dus discussie mogelijk. De discussie werd gevoerd aan de hand van 4 cases en over 2 door de aanwezigen opgegeven en gekozen stellingen. De eerste stelling was die van de heer Boezewinkel: Met de goede detaillering is dubbel glas "monumentaier" dan voorzet ramen. Er waren nogal wat stemmen voor de mogelijkheid om isolatieglas te plaatsen in monumentale ramen. Als nadelen van achterzetramen werden genoemd: condensproble- men, lelijk zichtbaar, beperking van het gebruik van de ramen en venti latie. Van achter de forumtafel werd aan gegeven dat behoud van het oor spronkelijk materiaal en constructie de voorkeur heeft; desnoods moet warmteverlies geaccepteerd wor den. Voordelen van achterzetbeglazing is de goede verkeersgeluidwerend- heid. Bovendien bij plaatsing van isolatieglas in traditionele schuifra men blijft het warmteverlies door tocht erg groot. De kostbare ramen van de heer Trompert isoleren uit stekend en benaderen de traditio nele ramen heel aardig; het mooie oude raamhout ben je echter wel kwijt. Het isolatie- dilemma bij monu menten is daarmee nog niet opge heven. De tweede stelling was van de heer Christiaans Bouwbedrijf: Het beschermen van monumenten is een noodzaak voor Zutphen. Hoewel de stelling veel stemmen kreeg werd hij toch als een open deur beschouwd. De cases gingen over: het accepteren van isolatieglas in monumenten; Hierbij herhaalde zich de discussie van hiervoor. het verlenen van ontheffingen van het Bouwbesluit-eisen bij monumenten; Hierover waren de meningen ver schillend. Voor het isoleren van een lambrisering hoeft geen ontheffing te worden verleend; die kan achter de lambri worden aangebracht, zo was de mening in de zaal. het toestaan aan vergunning aanvragers om al vast met be paalde sloop- en verbouwwerk- zaamheden te starten voordat vergunning is verleend; Opvallend genoeg waren er veel bezwaren van de architecten en aannemers uit de zaal tegen een vooruitakkoord, terwijl er in de praktijk nogal eens verzoek komt in die richting. Dit zal de invloed zijn van de haastige klant. de manier waarop winkelpuien geharmoniseerd zouden moeten worden. Er bleek in de zaal weinig bezwaar tegen het maken van historiserende winkelpuien. Bij de plenaire discussie, waar de avond mee eindigde, werd een fo rum geformeerd. Van de leden daarvan, te weten mevrouw Prins-Schimmel van de Monumentencommissie mevrouw Louwes, hoofd van Monumentenzorg in Zutphen de heer König van het Gelders Genootschap de heer Koopsen van Monumentenzorg van de pro vincie Gelderland, mocht worden verwacht dat ze het restauratiebeleid van de overheid naar voren zouden brengen. Hun taak is immers onder andere het bewaken van het behoud van bouwhistorische waarden. Dat was nuttig voor de aanwezigen. Zij kunnen immers die kennis als uit gangspunt hanteren bij hun dage lijks werk. Zoals ook te verwachten was, verte genwoordigden de architecten en aannemers wat meer de belangen van de bewoners. Uit hun gelederen werd naar voren gebracht dat het aan te raden was onderscheid te maken tussen gewo ne en top-monumenten. Ook zou onderscheid gemaakt moeten wor den tussen stadsmonumenten en die op het platteland, met name als het gaat om isolatie. Aan het eind van de avond werd hier en daar de mening vernomen in de trant van: Wat schieten we hier nou mee op; de overheid blijft toch zijn visie op leggen aan de burger. Maar het was natuurlijk niet te verwachten dat alle verschillen in standpunten die avond zouden worden opgeheven. Bovendien is en blijft er altijd ruimte voor een gesprek over restauratieplannen waarbij gezocht wordt naar oplos singen, die rekening houden met individuele belangen. Het nut van zo'n avond is de uit wisseling van oplossingen en me ningen. Een ieder kan er zijn voor deel mee doen bij het bedenken, be oordelen en uitvoeren van restau ratiewerk. Alleen al het nadenken over restau ratie is een nuttige zaak. In discus sie ontstaan nieuwe ideeën en groeit het begrip voor el- kaars visie. Ook gezien de grote belangstelling lijkt me dit soort avonden voor herhaling vatbaar, wellicht met een wat andere opzet. J.K. Blanksma technisch medewerker Monumentenzorg, subsidies; afdeling Bouwen Wonen en Monumentenzorg Gemeente Zutphen 5

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 5