Contactavond monumentenzorg in het IJsselpaviljoen Mgn Monumentenzorg stimuleren van eigenaren hun win kelpui (binnen beschermd stadsge zicht) in harmonie te brengen met de vaak monumentale gevel die daarboven zit. Dit houdt niet in het overnemen van de bouwstijl van de verdieping door een historiserende fantasiepui te ma ken. De nieuwe (harmonieuze) pui mag een pui van deze tijd zijn waar in isolatieglas past. 5. Verklaring subsidievoorwaarden vervallen Het indienen van een verklaring dat men op de hoogte is van de voor waarden die horen bij de subsidie toekenning, is vervallen. In de prak tijk bleek dit onnodige administra tieve rompslomp op te leveren. Bovendien wordt tegenwoordig bij de subsidietoekenning wat duidelij ker aangegeven wat de voorwaarden zijn. Verwacht mag worden dat de aanvrager op de hoogte is. N.B. Een subsidieregeling die kenne lijk nog niet zo bekend is, is de BRRM subsidie voor woonhuis rijksmonumenten. Het gaat om een restauratiesubsidie die wordt toegekend door de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in Zeist (aan te vragen via de gemeente). De subsidie bedraagt 50% van de acceptabele restauratie kosten zonder maximum. Het nadeel van deze subsidie is dat deze 1 a 2 jaar voor uitvoering moet worden aangevraagd. J.K. Blanksma technisch medewerker Monumentenzorg subsidies; afdeling Bouwen Wonen en Monumentenzorg Gemeente Zutphen Op 25 mei j.l. heeft de gemeente Zutphen een 'contactavond monu mentenzorg' georganiseerd, waar bij aannemers, architecten, schil dersbedrijven, makelaars en ande ren die op een of andere manier be trokken zijn bij monumentenzorg waren uitgenodigd. Het werd een geslaagde avond; ca. 80 aangemelde bouwkundigen en geïnteresserden vulden de zaal. De bedoeling was enerzijds (voor de pauze) de betrokkenen te infor meren over monumentenzorg in Zutphen; anderzijds was er gele genheid voor de aanwezigen te dis cussieren over restauratie. Voor de pauze vertelde de heer Nijenhuis van Monumentenwacht Gelderland wat over werkwijze en ervaringen van de monumenten- wacht. Aansluitend vertelden de mensen van Monumentenzorg Zutphen wat over hun werkgebied. W. Wensink legde uit waarom de procedures van een monumenten vergunning en bouwvergunning zo lang moeten duren; één oorzaak hiervan ligt bij de wettelijke bezwa- rentermijnen die afgewacht dienen te worden. Ook het inwinnen van de vele adviezen die moeten worden gevraagd (Welstand, Monumen tencommissie, Rijksdienst Monu mentenzorg Zeist) vergt veel tijd, vooral als ze sterk van elkaar ver schillen. Het feit dat de procedure van de bouwvergunning voor een monu ment pas kan beginnen nadat de monumentenvergunning is ver leend, speelt hierbij ook een rol. J. Krijnen probeerde de aanwezigen warm te maken voor de bouwhisto- rie van Zutphense panden. J. Blanksma vertelde wat over de te verwachten wijzigingen van de Subsidieverordening Stadsvernieuwing per 29 mei j.l (zie hierover ook elders in dit blad). In het kader van het project Kwali teitszorg werd een enquête gehou den. De bedoeling was de klanten van Monumentenzorg Zutphen de gelegenheid te geven hun mening te geven over de kwaliteit van hun dienstverlening. Met behulp van de resultaten kan die kwaliteit worden verbeterd. Na de pauze werd het pas echt leuk toen zich in 8 groepen discussies ontsponnen over restauratie. De bedoeling van de discussie was het communiceren over de uit gangspunten van restauratie en on derhoud e.d. Er zijn echter nauwe lijks uitgangspunten te bedenken, want ieder monument is anders. "Doet de gemeente dan zo maar wat?". Nee, uiteraard niet. Bij het beoor delen van plannen gaan we uit van het vastgesteld beleid wat is opge nomen in de Beleidsnota monu mentenzorg "Zutphen, tussen toe komst en verleden" en de architec tuurnota "Een beeld van een stad" Maar wat betekent dit voor het concrete monumenten-verbouw plan? Bij elk plan rijst weer de vraag bij de adviesinstantie "Is dit (nog) ac ceptabel?". Soms is discussie met de aanvrager nodig en wordt er on derhandeld. Niet alleen is ieder monument an ders, ook de belangen zijn telkens verschillend. Algemeen maatschap pelijk belang, cultuurhistorisch be langen, zakelijke belangen, privébe- langen en altijd zijn er financiële belangen. Het resultaat is dat er soms schoor stenen van monumenten worden gesloopt. Ook zijn er schuiframen in monumenten met isolatieglas. Verdwenen gevels komen terug of hele monumenten worden her bouwd. Zelfs een heel rijksmonu ment is onlangs gesloopt! Het zal u duidelijk zijn dat dit alles geen gewoonte is. Ondanks het gemeentelijk vastge- 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 4