Veranderingen van de subsidies voor de Zutphense monumenten Monumentenzorg K|jfl mate nog steeds bestaan. Het in de week-einden uitgevoerde onder zoek werpt al snel zijn vruchten af. Veel huizen in de binnenstad van Zutphen blijken achter hun vaak 19de eeuv/se uiterlijk een veel ou der huis te bevatten. Vele daarvan gaan zelfs terug op de 14de en 15de eeuw! Dit heeft gevolgen voor de wijze waarop met deze gebouwen moet worden omgegaan en de gemeente Zutphen, aangespoord door de re sultaten van het onderzoek door de Werkgroep Bouwhistorisch Onderzoek, wordt zich al snel be wust van haar verantwoordelijk heid in deze. In oktober 1998 wordt dan ook een gemeentelijk bouwhis- toricus in tijdelijke dienst aange steld die onder andere als taak ge steld krijgt bouwplannen in de his torische binnenstad te toetsen op bouwhistorische waarde. Het is een eerste stap op weg naar een continu proces dat uiteindelijk zal leiden naar meer kennis over en meer begrip voor onze oude stad. Dit zullen belangrijke uitgangs punten blijken te zijn voor een goe de planbeoordeling in de toekomst. Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus, afdeling Bouwen Wonen en Monumentenzorg Zoals al is aangekondigd in de vorige Nieuwsbrief heeft de gemeenteraad op 29 mei 2000 de wijziging van de Subsidieverordening Stadsver nieuwing 1996 aangenomen. De aanpassingen komen deels voort uit nieuw beleid dat is geformuleerd in de Monumentennota. Andere aanpassingen zijn gedaan om knel punten op te heffen en om de klant vriendelijkheid te vergroten. Het gaat om de volgende zaken: 1Onderhoudssubsidie voor monumenten De subsidieloze drempel van f 4.000,- is komen te vervallen, maar het sub sidiepercentage is 20 geworden (voorheen 25). Verder is het maxi mum van de subsidiabele kosten behoorlijk verhoogd naar f 50.000,- (voorheen f 20.000,--). De uitvoe ringstermijn is verlengd naar 2 jaar (voorheen 1 jaar). Door deze aanpassingen is er meer aansluiting bij de provinciale onder- houdssubsidieregeling die alleen bestemd is voor gemeentelijke mo numenten. Deze gemeentelijke subsidieverrui ming is des te meer van belang om dat de provincie in principe de ge meentelijke subsidie verdubbelt. Voor gemeentelijke monumenten is er dus een dubbele verbetering. Door de verhoging van de subsidia bele kosten en verlenging van de uit voeringstermijn is het nu mogelijk voor onderhoud, dat gespreid in twee verschillende jaren wordt uit gevoerd in één keer aan te vragen. Dit scheelt heel wat administratieve rompslomp, vooral als ook provin ciale subsidie moet worden aange vraagd. Het lidmaatschap van de Monu- mentenwacht Gelderland was voor heen ook al een subsidievoorwaarde; veranderd is dat bij de aanvraag al een rapport van deze of een gelijk waardige instelling moet worden in gediend. Deze aanvullende subsidievoorwaar de bleek nodig omdat te vaak toch wat mis ging bij de vaststelling van de noodzaak van onderhoud. De Monumentenwacht kan dit uitste kend en is onafhankelijk. Die erva ren mannen klimmen met ladders overal bij en maken tegen een ge subsidieerd uurloon een uitstekend rapport. Met de Monumentenwacht is verder afgesproken dat ze willen proberen binnen een maand zo'n onderhoudsrapport te leveren. Onder de onderhoudssubsidie voor monumenten valt nu ook herstel of reconstructie van historische stoepen in de binnenstad. Wel moet per geval bekeken worden of dit altijd moge lijk is in verband met de soms be perkte openbare ruimte die nodig is voor de markt, voetgangers en ander verkeer. Ook onder de nieuwe onderhouds subsidie valt de subsidieregeling voor herstel van rieten daken. Deze subsidie zal met name voorkomen bij boerderijen in het buiten gebied. 2. Bouwhistorisch onderzoek Deze subsidie bedraagt 40 van de noodzakelijke kosten van het onder zoek, als dit geëist wordt bij een aan vraag voor bouwvergunning/ monu mentenvergunning/ -subsidie. Trouwens iedere eigenaar van een pand kan een aanvraag hiervoor doen. Als iemand een historisch ge heim in zijn pand vermoedt kan hij het best beginnen met even contact op te nemen met Jeroen Krijnen, de gemeentelijke bouwhistorisch on derzoeker (tel. 587376). 3. Eigen-woningverbetering van een beeldbepalend pand Het gaat hier om een verhoging van het bedrag van de subsidiabele kos ten van f 5.000,- naar f 10.000,- per woonvertrek. Hiermee wordt de subsidie gelijk aan die bij woning verbetering van monumenten. In feite gaat het hier om herstel van een foutje in de regeling. 4. Subsidieverhoging bij winkelpui harmonisatie De maximaal subsidiabele kosten bij winkelpuiharmonisatie zijn verhoogd naar f 25.000,- (voorheen f 15.000,-). Het subsidiepercentage blijft 40; de maximale subsidie wordt dus 40% van f 25.000,- f 10.000,-. Tot voor kort waren er nauwelijks aanvragen voor deze subsidie. De subsidie was niet de moeite waard kennelijk en schoot dus zijn doel voorbij. Nu al is een behoorlijke toe name te merken. N.B. Wellicht is het nuttig even een misverstand uit de wereld te helpen: de bedoeling van deze subsidie is het 3

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 3