MonuiTiCTi B Igg m es De steen gelicht QJ nummer 2. augustus 2000 §j De historie van de bouwhistorie In dit nummer: De historie van de bouwhistorie Veranderingen van de subsidies voor de Zutphense monumenten Contactavond monumentenzorg in het Usselpaviljoen Van wormen en flieringen Het rondeel "Due d'Alva's Gat" Rijksmonumenten en de fiscus Open monumentendag Monumentenzorg De afgelopen maanden is er voor de oplettenden onder ons in Zutphen met enige regelmaat wat te doen geweest over bouwhistorie. Er ver scheen in december 1999 een arti kel in het Gelders Dagblad, er werd een nieuwsbrief samengesteld waarvan het eerste nummer als themanummer over bouwhistorie is uitgebracht en deze is ook aan raadsleden voor onder andere cul tuur gepresenteerd. Dit nieuwe fenomeen in het Zutphense monu- mentenland is ogenschijnlijk uit de lucht komen vallen. Niets is echter minder waar. Bouwhistorie hangt nauw samen met monumentenzorg en de prak tijk van het restaureren. Vanaf de eerste pogingen (vanaf het midden van de 19de eeuw) die werden on dernomen om monumenten te res taureren kwamen bouwsporen in het zicht. Deze werden in het verle den nogal eens aangegrepen om het oorspronkelijke beeld te reconstru eren. Er werd met behulp van aan getroffen bouwsporen en - indien aanwezig - met behulp van oude afbeeldingen geprobeerd het ge bouw te reconstrueren zoals men dacht zoals de makers het in eerste instantie hadden bedoeld. Daarbij zijn nogal eens toevoegingen en uitbreidingen, die wij nu als zeer waardevol zouden bestempelen, verwijderd. Vaak weten we tegen woordig weinig meer van de toe stand voor de restauratie. Slechts een enkele maal is door een archi tect de moeite genomen om een en ander op tekening vast te leggen of is een foto genomen. Ook in Zutphen is dat het geval. Zo heeft stadsarchitect Van Etteger voor de bouw van de panden Korte Hofstraat 7 en 9 in 1893 een opme ting en tekening op schaal laten maken van de zijgevel aan de Spiegelstraat van het gesloopte huis op die plaats. Met behulp van die tekening is het mogelijk een ac curaat beeld te krijgen van de opzet en grootte van het huis. Nuttig om dat daarmee kan worden vastge steld dat het ging om een groot huis met de kaprichting evenwijdig aan de Korte Hofstraat en dat het getuige de hoogte van 19,20 meter vergelijkbaar was met het tegen overliggende grote huis Korte Hofstraat 14-16 en Beukerstraat 65-67 en met een groot beeldbepa lend karakter. De beslissing van Van Etteger om het huis op deze wijze vast te leggen is nu heel bruikbaar voor de geschiedenis van de stad in een wat breder kader. *tpgyqi/wC rif PTV O-TV ?a/7V- vmwjr i_- De opmeting van de zijgevel aan de Spiegelstraat van het gesloopte huis ter plaatse van de huidige panden Korte Hofstraat 7 en 9, foto Stadsarchief.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 1