Open Monumentendag zaterdag 9 en zondag 10 september Monumentenzorg Met andere woorden: duurdere res tauraties zijn fiscaal aantrekkelijker. Met bovenstaand verhaal zou je kunnen denken dat het eigendom en de restauratie van een rijksmonu ment alleen iets voor slimme reke naars zou zijn. Niets is minder waar. 'Je moet wel wat hebben met je pand, anders moet je er niet aan be ginnen.' stelt Van Braak. Naast een hoop genoegen en voldoening na af loop is een restauratie ook veel la waai en stof en dat moet je er wel voor over hebben. Een restauratie is daarnaast een drukke tijd. Contacten met de gemeente, de belastingdienst, de architect en de aannemer moeten allemaal onderhouden worden en afstemming is soms best lastig. Hoe zit het met verrassingen tijdens de uitvoering die leiden tot meer- werk? In de praktijk is meerwerk nauwelijks bezwaarlijk. Mits je goed gespecificeerde rekeningen hebt en foto's hebt gemaakt van de situatie voor en tijdens restauratie kom je niet zo snel voor onprettige verras singen te staan. Het inpassen en restaureren van historisch interes sante vondsten zoals bijvoorbeeld 17de eeuws goudleerbehang of oude balklagen wordt financieel dan ook minder bezwaarlijk hetgeen helpt om verantwoorde restauraties te bevorderen. De fiscus houdt zich overigens niet met de controle op de uitvoering bezig, dat is de taak en verantwoordelijkheid van de ge meente. Fiscale aftrekbaarbaarheid kan voor een bezitter van een rijksmonument erg aantrekkelijk zijn, in een aantal gevallen is dat zeker niet het geval. Zo is het kopen van een bouwval of een (vrijwel) volledig uitgebrand rijksmonument af te raden. Voor de fiscus kan er dan al snel sprake zijn van een wanverhou ding tussen de ongetwijfeld lage aankoopprijs en de hogere restaura tiekosten, zo'n monument is als het ware "total loss"Ook het verande ren van de functie van het monu ment, om in belastingjargon te spreken "het wijzigen van de bron van inkomsten", is af te raden. Een belangrijke reden voor de monu mentale status wordt dan namelijk aangetast. Dit wil overigens niet zeggen dat een functiewijziging per definitie onmogelijk zou zijn. Er gelden dan echter andere toet singscriteria zoals onder andere het geldende bestemmingsplan. Aangezien dit buiten het bestek van dit artikel valt, wordt hier verder niet op ingegaan. De Belastingdienst mag dan adver teren met de slogan "Leuker kun nen we 't niet maken. Wel makkelij ker.", als we de meer dan tevreden heer Van Braak mogen geloven doen ze zich in dit geval toch echt te kort! Jeroen Krijnen, afdeling Bouwen, Wonen en Monumentenzorg. Op zaterdag 9 en zondag 10 sep tember vindt de Open Monumentendag weer plaats. Het thema voor dit jaar zal zijn: Nederland waterstaat. Op deze dag kunnen een aantal activiteiten be zocht worden. Zo zal bijvoorbeeld rond het gemaal Helbergen door het Waterschap Rijn IJssel het nodige georganiseerd worden en zal op za terdag én zondag 10 september tus sen Zutphen en Deventer het stoom-salonschip Succes uit 1897 enige malen per dag op en neer va ren. Ook bestaat de mogelijkheid een rondwandeling te maken langs monumenten en monumentale ele menten aan de hand van een specia le routebeschrijving die voor deze dag zal verschijnen. Daarnaast zijn natuurlijk vele bekende en minder bekende monumenten geopend voor publiek, met name op de zondag. Het stoomsalonschip "Succes" uit 1897.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 11