Rijksmonumenten en de Fiscus Monumentenzorg Een tevreden Van Braak in de deuropening van zijn pand 's-Gravenhof 20, foto J.S. Krijnen. Zutphen telt 378 rijksmonumenten. 's-Gravenhof 20 is zo'n rijksmonu ment. Het pand is in 1996 aange kocht door de heer Van Braak die het tussen september 1997 en het voorjaar van 1999 heeft laten res taureren. Spraakmakend en zeer beeldbepalend is de ontpleisterde achtergevel - feitelijk een deel van Een goede voorbereiding is echter essentieel. Van Braak heeft zich dan ook uitvoerig verdiept in de fiscale mogelijkheden. En er kan fiscaal veel, zo bleek. Het is wel zaak om een aantal dingen goed op een rij te hebben om teleurstellingen na aan koop te voorkomen. Zo moet je er absoluut zeker van zijn dat het om de 14de eeuwse stadsmuur - aan het Vispoortplein. Een zeer groot deel van de restauratie kon alleen met medewerking van de Belas tingsdienst gefinancierd worden. Behoudt van cultuur-historisch erfgoed is namelijk ook een belas tingzaak. De heer Van Braak vertelt: 1 Dit pand heb ik doelbewust ge kocht. Ik was op zoek naar een mooi rijksmonument met achter stallig onderhoud. Interressant omdat voor rijksmonumenten veel aftrekbare posten op te voeren zijn. Dat houdt de eigen kosten voor res tauratie relatief laag.' een geregistreerd rijksmonument gaat. Veel koopakten vermelden volgens Van Braak alleen dat het om een monument gaat. Gemeentelijke monumenten vallen buiten de fisca le aftrekregeling, dus is het zaak om bij de gemeente na te gaan om wat voor monument het gaat. 'Veel mensen denken dan bij aan koop van een rijksmonument "Alles is aftrekbaar" en gaan er vervolgens makkelijk vanuit dat alles wel goed zal komen om vervolgens in de fi nanciële moeilijkheden te komen doordat ze niet goed zijn ingelicht.' Het is daarom aan te raden om de belastingen in te schakelen. Het Buro Monumentenpanden van de Belastingdienst Particulieren in Amersfoort heeft gespecialiseerde taxateurs in dienst die eigenaars van rijksmonumenten kunnen begelei den bij het vaststellen van de aftrek bare posten van een restauratie. 'Als het even mogelijk is probeer dan de tijd te nemen om overhaaste beslissingen te voorkomen.', advi seert Van Braak. In de meest ideale situatie zou je voordat je tot aan koop overgaat al het taxatierapport van de Belastingdienst moeten heb ben, je weet dan precies waar je fi nancieel aan toe bent. Dit is in de praktijk echter onwerkbaar, het wachten op het rapport duurt name lijk al snel een aantal weken. Van Braak schetst een rekenvoor beeld: 'Bij een aanneemsom van ƒ100.000,- voor restauratiekosten kun je al gauw een bedrag van ca. 45.000,- via fiscus en gemeente terugkrijgen.' Hoe komt hij tot dit bedrag? Van Braak legt uit:'Als we in dit geval uitgaan van 70% aftrek baarheid, dan heb je 70.000 aftrek bare kosten. Van dit bedrag moet je de gemeentelijke subsidie aftrekken omdat die kosten door de fiscus als inkomsten worden aangemerkt. Als uitgegaan wordt van 20.000,- gemeentelijke subsidie komt het aftrekbare bedrag op 50.000,-. Indien de eigenaar van het pand in de belastingschijf van 50% zit bete kent dat deze ongeveer 25.000,- van de Belastingdienst terug kan ontvangen. Daar dient vervolgens de gemeentelijke subsidie van 20.000,- weer bij opgeteld te wor den om op 45.000,- te komen. De eigen bijdrage aan de restauratie bedraagt daarmee ca. 55.000,-.' Natuurlijk is dit een gesimplificeerd voorbeeld waar in de praktijk wat meer bij komt kijken, maar het geeft volgens Van Braak toch redelijk weer aan welke kosten-verhoudin- gen je kunt denken. Daarbij komt nog dat omvangrijke restauraties vaak aanzienlijk duurder uitvallen, hetgeen consequenties heeft voor de hoogte van de aftrekbare bedragen. 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 10