Lange Hofstraat 16 "Utrecht" Monumentenzorg De langs- en dwars doorsnede van de kapconstructie van Korte Hofstraat 2, tekening M. Enderman IBID. Dit zogenaamd samengestelde huis, opgebouwd uit een breed (ca. 8m) en diep rechterdeel en een minder diep linkerdeel is één van de vele voorbeelden in Zutphen bele kelders van het pand, waarvan de afmetingen overeen komen met de maten van de huizen die erbo ven stonden. Het pand heeft verder boven de kelder twee bouwlagen en een samengestelde kapconstruc tie aan de voorzijde. Door de grote diepte van het rechterdeel loopt de de verdiepingen. De kapconstructie van het rechterdeel is evenwel ouder en van een veel voorkomend type, met zogenaamde Hollandse spanten. De zes aanwezige exem plaren waren alle doorlopend genummerd met uitzondering van het derde spant dat een keer is ver- Lange Hofstraat 16 ofwel het pand "Utrecht", foto fan Smit. van het cliché 'mets is wat het lijkt'. Het gaat namelijk om twee smallere huizen die in de 19de eeuw een gezamelijke voorgevel van ca. 10 meter breed hebben gekregen. Dit blijkt binnen uit de afwijkende breedte van het linker deel dat ca 3,50 meter breed is. Deze opzet komt terug in de dub- kapconstructie van dat deel echter naar achteren langer door. Het huis heeft naast de 19de- eeuwse verbouwing ook een vroeg 20ste-eeuwse verbouwing van de onderpui ondergaan. 19de-eeuws zijn nog de monumentale trap met stucplafond en enkele vensters op vangen i.v.m. de toevoeging van de dwarskap aan de voorzijde van het huis. Vermoedelijk zijn daarvoor hergebruikte spanten gebruikt, ze missen aan een zijde een spantbeen om de aansluiting met de hoofdkap mogelijk te maken. De spanten zijn genummerd door middel van telmerken. Met een 8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 8