tl Korte Hofstraat 2 "In de soere Boom" of "Den Olyphant" (18de eeuw). -JÊP\ ■gsm£- - Monumentenzorg vliering is een hijswielconstructie aanwezig, het is echter onbekend hoe deze eruit ziet: de vliering is niet toegankelijk. Houtmarkt 49 heeft in het verle den de oorspronkelijke kapcon structie verloren. Deze is vermoe delijk in de 19de eeuw vervangen door een zeer eenvoudige construc tie van ongeschaafd vurenhout. Een datering van het voorhuis is daardoor erg lastig, maar kan door de zichtbare zijgevel op de zolder van Houtmarkt 51 globaal tussen 1475 en 1550 gedateerd worden. Houtmarkt 51 "De Witte Wanne". De opzet van de kap, breed aan de voorzijde, smal aan de achterzijde, is nog meer van toepassing voor de kap van Houtmarkt 51. Met name vanaf de Naadzak is dit in de ach tergevel goed herkenbaar. De kap wordt ondersteund door middel van drie jukken. Een ogenschijnlijk complete hijswielconstructie is op zolder aanwezig. Verrassing. De jukken met gezaagde krommers als spantbenen leken optisch moge lijk uit de tweede helft van de léde eeuw of ouder te stammen. Niets bleek minder waar! Na een geslaagde datering van enkele houtmonsters werden de betrokke nen geconfronteerd met een kap constructie van een ouderdom die niemand voor mogelijk had durven houden: 1356 De eerder geopperde mogelijkheid van het dichtzetten van de steeg Naadzak door de bouw van Houtmarkt 51 komt met deze vondst op losse schroeven te staan. De aanwezigheid van een 16de- eeuwse zaagtandlijst in de linker muur was aanleiding voor deze theorie. Het gaat hier namelijk over de oorspronkelijke buitenzijde van de zijmuur van Houtmarkt 49. In combinatie met de optisch laat 16de-eeuwse aandoende kap van De Witte Wanne was er een moge lijkheid aanwezig dat het huis op een nog open plek aan de Houtmarkt was gebouwd. De vroege datering van de kap duidt er op dat De Witte Wanne in eerste instantie een lager huis is geweest, dat vermoedelijk na ca. Houtmarkt 51 ofwel 1550 is opgehoogd tot het huidige "De Witte Wanne", niveau met gebruikmaking van de foto auteur. oorspronkelijke kapconstructie. Dit pand dat eveneens in eigendom is bij dhr. Wilten valt ook onder de grote onderhoudsbeurt die de huurpanden aan de Houtmarkt op moment van schrijven ten deel val len. Het pand met drie bouwlagen, een kelder en een kap is blijkens een gevelsteen in 1548 gebouwd, danwel grondig verbouwd. De hui dige voorgevel en de indeling van het interieur zijn tijdens een ver bouwing van 1881 tot stand geko- Kapconstructie dendrochronolo- gisch gedateerd. De kapconstructie met later inge bouwde vliering telt 21 sporenpa- ren met enkele, dubbel gespijkerde haanhouten van eikenhout. De sporen zijn hergebruikt danwel herplaatst want de telmerken cor responderen niet. Wel zijn er 4 (oorspr. 5) spanten van achteren naar voren doorlopend genum merd (telmerken II en IIII zicht baar). Deze zijn eveneens vervaar digd uit eikenhout. Door aanwe zige betimmeringen was niet na te gaan of er sprake was van krom mers danwel rechte spantbenen. De vorm van de kapconstructie kan goed overeenkomen met de bouw fase uit 1548. Deze hypothese klopt aardig. Na monstername en - analyse bleek het te gaan om een kap waarvan het hout zeer waar schijnlijk in de winter van 1545/46 is omgehakt. Het jaartal op de gevelsteen als bouwjaar zal daarom vermoedelijk wel kloppen. In het interieur van de tweede ver dieping zijn vrij veel interieurele menten van de verbouwing van 1881 zichtbaar, zoals enkele paneel deuren met beslag en knoppen als mede de balustrade op de overloop van de eerste verdieping. Op de eerste verdieping was de indeling van chambre-antechambre goed herkenbaar. Ook zijn op deze ver dieping de 19de-eeuwse schuifra men nog aanwezig. Korte Hofstraat 2 ofwel "In de soere boom", foto auteur.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 7