Houtmarkt 47, 49 en 51, "Wilten-panden" MM Monumentenzorg De kapconstructie van het achterhuis uit 1385, foto auteur. >- De gevels van Houtmarkt 47 (links) en 49 ofwel "De Steerne" en "Het Swert", foto auteur. Deze drie panden, prominent aan wezig op de hoek van de Korte Hofstraat en Houtmarkt, vielen lange tijd op vanwege hun slechte staat van onderhoud. Onlangs is echter een omvangrijke onder- houdscampagne gestart. Dit was een goede aanleiding om de panden aan een onderzoek te onderwerpen. Daarbij is naast de gemeentelijk bouwhistoricus ook bouwhistorisch onderzoeksburo IBID betrokken geweest voor houtmonsternames en -analyse. Alle drie de panden hebben een hoge begane grond, twee bouwlagen en worden met een kap afgesloten. De drie huizen hebben alle een wigvormige platte grond die in de huizen goed her kenbaar is. Houtmarkt 47 "De Steerne" en Houtmarkt 49 "DatSweert". Deze twee huizen hebben een gemeenschappelijk, dwarsgeplaatst achterhuis. Dit is een oorspronke lijk 14de-eeuws huis, waarvan de ezelrug gevelafwerking aan de westzijde (van Houtmarkt 47) bijna volledig aanwezig is. Ook bezit het achterhuis een vermoede lijk oorspronkelijke kelder. Aan het eind van de 15de of eerste helft van de 16de eeuw is het pand naar voren toe uitgebreid, gesplitst en aan de straatzijde voorzien van twee voorgevels. Het achterhuis is tegenwoordig nog aanwezige ven sters op de le en 2e verdieping aangebracht alsmede de karakteris tieke ronde vensters op zolder hoogte. Vermoedelijk is toen ook toen in de lengte gedeeld, waarbij de voorste helft is afgebroken. Vermoedelijk is het restant (de achterste helft) toen voor de eerste maal opgehoogd waarbij de bestaande jukken van de oorspron kelijke kapconstructie zijn herge bruikt. Vermoedelijk is in de 19de eeuw het restant van het achter huis nog een keer opgehoogd. De twee maal hergebruikte eiken juk ken dragen momenteel een lesse naarsdak en zijn opgebouwd uit twee krommers met dekbalken en korbelen (zie afbeelding). De dek balken zijn direct in de achtergevel van de nummers 47 en 49 ingela ten. In opdracht van de gemeente Zutphen zijn door M. Vink van IBID enkele houtmonsters uit de kapconstructie gehaald en geda teerd. Het hout van deze kap is met grote zekerheid in de winter van 1384-1385 gekapt en in het voor jaar en zomer van 1385 toegepast. Het eerste vermoeden over de datering van de zichtbare linkerzij gevel is daarmee bewaarheid: de voorganger van zowel Houtmarkt 47 als 49 heeft een respectabele leeftijd van 614 jaar, middeleeuwen in Zutphen! Het huidige (voor-)huis Houtmarkt 47 is vermoedelijk rond 1860 voor zien van een nieuwe voorgevel met een op kastelen geïnspireerde ge velbeëindiging. Toen zijn ook de links in het midden van het pand een nieuw trappenhuis ingebouwd, die van boven door een daklicht werd verlicht. Momenteel rest van dat 19de-eeuwse trappenhuis alleen op de zolderverdieping slechts de balustrade en enkele tre den naar beneden. Het ontwerp voor de huidige bekroning van de gevel, een sobere vorm van Amsterdamse School- architectuur, stamt uit 1928. De kapconstructie van het huis heeft als gevolg van de wigvormige plattegrond een vergelijkbare opzet als van een zogenaamd beitelhuis: breed en laag aan de voorzijde met een flauwe dakhelling en naar de achtergevel toe smaller en steiler wordend. De kap wordt onder steund met 4 jukken met dekbal ken. Telmerken waren niet zicht baar. De jukken zijn opgebouwd uit rechte spantbenen en dekbalken met in- en uitzwenkende korbelen. Optisch doet de constructie 16de eeuws aan. Het bleek helaas niet mogelijk deze kap dendrochronolo- gisch te dateren. De oorspronkelij ke korbelen, die voor de broodno dige dwarsstabiliteit van de con structie zorgen, zijn bij het eerste en tweede spant vermoedelijk tus sen 1600 en 1650 vervangen door de huidige exemplaren. Het derde spant is nog oorspronkelijk. In de 6

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 6