i V*. i Monumentenzorg Interessant is de vraag of het voord "bogen" slaat op de gemet selde bogen naast elkaar, één ton gewelf dus, of dat bedoeld werd: twee of drie tongewelven achter elkaar. In het laatste geval is de brug langer geweest dan nu het geval is en is het aannemelijk dat de brug een aansluiting op de Marsbinnenpoort heeft gehad. Deze poort is in 1390 gebouwd ter vervanging van een oudere poort die stond in de Wastingshoek, in het verlengde van de Spiegelstraat. De Marsbinnenpoort heeft onge veer ter hoogte van de huizen Marspoortstraat 19 en 21 gestaan. Het is mogelijk dat de brug gelijk met de sloop van de poort in 1820 is ingekort tot het huidige formaat. Het is echter ook mogelijk dat onder de bestrating delen van de brug of van van een vroegere fase aanwezig zijn. Uit archeologisch onderzoek tijdens rioleringswerk zaamheden in 1998 bleek in ieder geval dat in het verlengde van de Marspoortbrug metselwerk koud tegen de nog aanwezige fundering van de Marsbinnenpoort was gemetseld1. Daarmee wordt het meer aannemelijk dat er inderdaad sprake is van minimaal twee brug bogen achter elkaar. Tot 1716 zal er gezien de weerbare functie van de Marspoort en de Berkel waarschijnlijk sprake zijn geweest van een houten ophaal brug die na de aanleg van nieuwe, meer buiten de stad liggende ves tingwerken in de 17de eeuw niet meer noodzakelijk was. Het is mogelijk dat een houten brug toen door de huidige brug is vervangen. Archeologisch onderzoek in de toe komst zal meer licht op deze zaak kunnen werpen. Negentiende-eeuwse fase Ten zuiden van het vroeg achttien- de-eeuwse, gemetselde tongewelf ligt ook een deel met stalen liggers. Dat maakt deel uit van de brug- verbreding door stadsarchitect D.J. Itz. Deze maakte daarvoor in augustus 1868 het uitgevoerde ontwerp met gemetselde brugge- hoofden die naar de kaden toebui gen2 Voorts laat het ontwerp zien dat de bruggehoofden worden beëindigd met natuurstenen rusti- cablokken zoals nu ook het geval is. De brug werd tenslotte voorzien van een fraaie, rijkbewerkte, gietij zeren balustrade. Waterstraathoek Marspoortstraat zwaar getroffen. Daarbij is ook de brug beschadigd en heeft men na /f'df t i At f V Latere wijzigingen In 1893 zijn de plannen gepresen teerd voor de aanleg van de stoom tram Zutphen - Emmerich, een lijn die pas in 1909 volledig operatio neel was3 Ten behoeve van de tramlijn is aan de brug een mini male wijziging doorgevoerd. Deze bestond hoofdzakelijk uit het leg gen van een enkel paar rails en de daarvoor benodigde onderleggers. Na W.O. II is de tramlijn opgehe ven en zijn de rails weer verwij derd. De brug heeft naar aanleiding van het bombardement van 14 oktober 1944 opnieuw wijzigingen onder gaan. Tijdens dit bombardement, dat gericht was op het spoor- emplacement, zijn enkele afzwaai ers op de oude stad neergekomen en werd o.a. de omgeving van de de oorlog de balustrade en de daar bij horende plint vervangen. Op 27 mei 1953 werd daartoe opdracht verleend en kreeg de brug haar huidige aanzien4. De brug is behalve oud ook steden bouwkundig van belang. Is de eer ste fase uit de achttiende eeuw te relateren aan de aanwezigheid van de Marsbinnenpoort tot 1820, de verbreding van de brug heeft alles te maken met de uitleg van de stad richting de IJssel. In de uitbrei dingsplannen, die door stadsarchi tect A.B.W. Langenberg zijn geïni tieerd en door zijn opvolger DJ. Itz zijn vormgegeven, paste ook ver lenging van de Marspoortstraat. De verlenging richting de IJssel is bre der uitgevoerd dan de 18de-eeuwse brug en de verbrede brug paste goed in het stedenbouwkundige idee van een brede, rechte straat als een as van de IJsselkade naar de Markt. De verbreding van de brug die vermoedelijk in 1869 heeft plaatsgevonden is het eerste resul taat van die plannen geweest. De realisering van de zuidelijke straat- wand volgde kort daarop. 1 M. Groothedde, Van Straten, Muren en Poorten, in: Bijdragen en mededelingen Vereniging Gelre XC, Arnhem 1999,198-200 2 Stadsarchief Zlltphen., teknrs.: 05.01.184,05.01.185.05.02.227 3 Stadsarchief Zutphen., Nieuw Archief inv.nr. 1980 4 Stadsarchief Zutphen., Nieuv: Archief - D.O.W. De opstand van het westelijk bruggehoofd met in doorsnede de paalfundering getekend, foto Stadsarchief. Het aanzicht van het westelijk hrugge hoofd van de brugverbreding met de rijkbewerkte oorspronkelijke balustrade, foto Stadsarchief. 5

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 5