Beukerstraat 77-79 Marspoortbrug HJJft Monumentenzorg Een van de blindnissen in de gevel, foto M. Grootheddc. De onderzochte gevel heeft er mogelijk zo uitgezien. Zijgevel van het achterhuis van Oude Wand 26, foto auteur. Tijdens een werkbezoek aan de kap van het achterhuis van Beuker straat 75 werd de zijgevel van het achterhuis van Beukerstraat 77-79 zichtbaar. Na inspectie bleek dat er sprake was van een topgevel met oorspronkelijk ezelsruggen als gevelbeëindiging. Van deze gevel afsluiting was de aanzet aan de rechterzijde goed zichtbaar. Deze gevel is in een later stadium opge hoogd. Het huis kreeg in de jaren twintig van de 20ste eeuw ook een ongelijke hoogte met boogvormige afsluitingen aan de bovenzijde. De nissen liggen ca. 10 centimeter terug, waarbij de linkernis globaal een halve meter hoger is dan de rechter. De mogelijkheid moet zeer aannemelijk worden geacht dat de gevel links van de hoogste nis oor spronkelijk heeft doorgelopen en nog een nis moet hebben gehad. Deze verdwenen nis zal van gelijke hoogte zijn geweest als de huidige rechternis. Daarmee kan een rede lijk beeld gekregen worden van de oorspronkelijke situatie: een laat- gedeeltelijk platdak waarbij de oor spronkelijke top van de zijgevel is verdwenen. Deze haaks op de straat staande gevel bezit in haar huidige vorm twee nissen van gotische, bakstenen gevel met overhoeks geplaatste ezelsruggen en een drietal gotische blindnissen in de tuitvormige gevelbeëindiging. Deze vorm roept parallellen op met adres 26), het 14de-eeuwse Lerinckhuis. Gezien het rijke karakter van dit huis, bestaat de kans dat ook het achterhuis Beukerstraat 77-79 een 14de- eeuws huis van aanzien geweest kan zijn met een oorspronkelijk open perceel tot aan de straat. Dat perceel is in navolgende eeuwen vol gebouwd met de huidige (voor-)hui- zen Beukerstraat 77 en 79. De 14de- eeuwse opdrachtgever van een der gelijk stenen huis moet haast zeker aanzien en rijkdom gehad hebben. Bronnenonderzoek zal dit in de toekomst moeten uitwijzen. de topgevels van een ander achter huis, dat van Oude Wand 98 (oud In verband met het aanpakken van technische gebreken aan de brug is een voorafgaand historisch onder zoek naar de bouwgeschiedenis gedaan. Daaruit bleek dat de Marspoortbrug momenteel als oudste brug van Zutphen te boek kan gaan, ze bestaat namelijk uit een vroeg 18de eeuws deel en een De brug vanaf de 19de eeuwse verbreding zuidelijk Berkelkade, daarvan. De balustrade van de brug foto auteur. is 20ste eeuws. Achttiende-eeuwse fase Vanaf de onderzijde van de negen- tiende-eeuwse brugverbreding is de sluitsteen zichtbaar van het oudere deel van de brug. Deze steen geeft als datering 1716. Uit onderzoek in het resolutieboek van burgemeester en schepenen van dat jaar is gebleken dat op 11 maart 1716 een verzoek van inge nieur Lobrij namens commies Verbeek aan burgemeester en sche penen werd gedaan om het opzicht te krijgen over de "te maken ste nen bogen over de Berkel" tussen de twee Marspoorten. Het mag dus, aangenomen worden dat de huidi ge boogbrug overeenkomstig de sluitsteen in dat jaar zal zijn opge leverd. Over ingenieur Lobrij is niet zo veel bekend. Wel is zeker dat hij later ook betrokken is geweest bij werkzaamheden aan één van de twee, toen aanwezige, sluizen bij de Warnsveldseweg. Het is daarom heel goed mogelijk dat hij in stede lijke dienst zal zijn geweest.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 4