- Monumentenzorg Beukerstraat 40 Dit oorspronkelijk grote, dwarse huis, nu de nummers 38-40 vor mend, is vermoedelijk in de 16de eeuw gesplitst. Nummer 40 (het linker deel) werd lopend genummerd door middel van gekraste telmerken. Dit is een uitermate nuttig houvast voor de datering van de constructie. Aangezien het gebruikelijk was om elk spant van voor naar achteren een eigen nummer mee te geven of een constructie in de loop der jaren is verbouwd of nog geheel intact aanwezig is. Deze laatste toe stand heeft voor een grotere zeker heid van datering de voorkeur. Voeg daarbij het gegeven dat getrokken telmerken globaal na 1550 niet meer werden toegepast en een uitspraak over de ouderdom -< Beukerstraat 40, van de gehele kapconstructie van foto auteur. Beukerstraat 40 ligt ineens binnen handbereik. De complete kap is waarschijnlijk in één keer tot stand gekomen tijdens een grote verbou wing voor 1550 en het huis heeft toen de omvang gekregen die het nu nog heeft. Er is overigens op zolder een vrijwel complete hijs- wielinstallatie aanwezig, waarvan de hijsbalk evenwel ontbreekt. Deze installatie is wel jonger dan de kap, want later ingebouwd. toen over de volle hoogte naar ach teren toe uitgebreid en kreeg een nieuwe kapconstructie. Het huis heeft overigens drie bouwlagen, een kelder en een zolder. De opzet van een 19de eeuwse verbouwing is op de eerste verdieping goed her kenbaar; de gang rechts, de ver trekken links. De trap van le naar 2de verdieping is in zijn geheel laat 19de eeuws. Het huis heeft boven dien een achterhuis waar het trap penhuis van de begane grond naar de le verdieping is gesitueerd met rechts ervan op de eerste verdie ping een kamertje. Door aftimme ringen was er op de le en 2e ver dieping van het hoofdhuis bijzon der weinig zichtbaar. Op de zolder daarentegen wel. De vrij zichtbare kapconstructie bestaat uit 4 gebin ten, van achteren naar voren door dat op elk onderdeel werd aange bracht, is zo eenvoudig na te gaan De oorspronkelijke opzet van het huis - van voor de genoemde ver bouwing - bleek op zolder goed zichtbaar. Gelijk met de bouw van de diepe kap, is het pand geschei den van buurman nr. 38. Dit is gebeurt door middel van een vak- werkwand waarvan de stijlen en liggers carrée's vormen van ca. 1,5 x 1,5 meter. De tussenliggende ruimte is met baksteen opgevuld, net als de vakwerkwand op de begane grond van Lange Hofstraat 23/25 en aanwezig is in Beuker straat 39. Over de vorm van de oorspronkelijke kapconstructie kan bij gelegenheid meer bekend wor den als ook nummer 38 aan een onderzoek onderworpen wordt. De 16de eeuwse eiken sporen van de kap. Goed te zien is hoe de horizontale haanhouten bevestigd zijn aan de sporen, foto auteur. LEDEFWAïiEU

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 3