Voorwoord Bouwhistorie in Zutphen In dit themanummer: nummer 1 maart 2000 Bouwhistorie in Zutphen met: - Beukerstraat 8 - Beukerstraat 40 - Beukerstraat 77-79 - Marspoortbrug - Houtmarkt 47, 49 en 51 de "Wilten-panden" - Korte Hofstraat 2 "In de soere Boom" of "Den Olyphant" - Lange Hofstraat 16 "Utrecht" - Lange hofstraat 31 Hogere subsidies? Monumentale gebouwen met: - Overzicht beschermde objecten en gebieden Monumentenzorg Geachte inwoner van Zutphen, Voor u ligt de eerste Nieuwsbrief Monumentenzorg van de gemeen te Zutphen. Een nieuwsbrief die u als monumentenbezitter of als eigenaar van een pand binnen het beschermd stadsgezicht informeert over de stand van zaken binnen monumentenland. U kunt dan bij voorbeeld denken aan wet- en regelgeving, subsidiemogelijkheden en Bonmogelijkheden. Er is echter ook plaats voor aardige wetens waardigheden en ontdekkingen uit de dagelijkse praktijk. Een eerste editie is altijd bijzonder, dit wordt onderstreept door een nieuw fenomeen binnen de Zutphense monumentenzorg onder de loep te nemen, te weten bouw historisch onderzoek. Dit onder zoek speelt zich hoofdzakelijk bovengronds af in en om oude hui zen. In het verleden is in steden als Utrecht en 's-Hertogenbosch gebleken dat de interessante vond sten die dit onderzoek voortbracht een belangrijke bijdrage aan de monumentenzorg leverde en voor een goede belangenafweging feite lijk onmisbaar was. Het gemeente bestuur onderschrijft dit standpunt en sinds oktober 1998 is in Zutphen een gemeentelijk bouw- historicus actief en zijn tientallen panden bezocht. Op de navolgende pagina's treft u een staalkaart aan van verrassende ontdekkingen die het unieke karak ter van Zutphen weer eens aanto nen. Ik wens u veel lees- en min stens zo belangrijk, kijkplezier toe. Bart van Osch, wethouder Stadsontwikkeling, Cultuur, Economische Zaken en Sport Ongeveer een jaar geleden is de gemeente Zutphen begonnen met het uitvoeren van bouwhistorisch onderzoek voor en tijdens verbou wingen van panden in de Zutphense binnenstad. Zutphen treedt daarmee in de voetsporen van Utrecht en 's-Hertogenbosch, steden met al 25 jaar een traditie op het gebied van gemeentelijk bouwhistorisch onderzoek. Steden ook waar de afgelopen 25 jaar een schat aan informatie over de bovengrondse stad te voor schijn kwam, hetgeen heeft gere sulteerd in een niet onaanzienlijke stroom publicaties. Zutphen volgt daarmee een trend: in meer en meer andere historische steden wordt, zij het aarzelend, een begin gemaakt met het van gemeentewege uitvoeren van bouwhistorisch onderzoek. Zo heeft Dordrecht sinds enige tijd een bouwhistorisch ambtenaar in dienst, heeft de stad Groningen sinds kort een nog niet vervulde formatieplaats, en heb ben de steden Breda en Zwolle ver gevorderde plannen in die richting. Bouwhistorisch onderzoek is niet alleen interessant vanwege de gedane vondsten en de publicaties die daaruit voort komen, maar vooral ook bittere noodzaak. Sinds is aangetoond dat zeer grote delen van de bebouwde binnensteden in Nederland, waaronder ook Zutphen, bestaan uit middeleeuwse casco's kun je je afvragen wat er tijdens verbouwingen in de bin nenstad gebeurd. Niet zelden ver dwijnen tijdens verbouwingen, reparaties of grotere onderhouds werkzaamheden en zelfs bij restau raties ongezien historische onder delen in de afvalcontainer. Op zich nog voorstelbaar, ware het niet dat het vaak zonder overweging en ongedocumenteerd gebeurt. Onwetendheid speelt in deze een grote rol. De bouwhistorisch onderzoeker kan door het leveren van documentatie en gegevens uit het pand zelf hierin een belang rijke bijdrage leveren zodat plan nen tijdig kunnen worden bijge steld. Door de bestaande situatie zoveel mogelijk vast te leggen kan er bovendien voor gezorgd worden dat onderdelen in ieder geval niet ongezien in de container verdwij nen. Bouwhistorisch onderzoek mag dan sinds kort in Zutphen op gemeentelijk niveau zijn opgepikt, acceptatie en waardering valt of staat met het draagvlak bij de bur ger. De verkregen gegevens worden daarom met enige regelmaat ook toegankelijk gemaakt voor een bre der publiek, de voor u liggende nieuwsbrief getuigt daarvan! Over het afgelopen jaar 1999 zijn

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 1