Tot slot Monumentenzorg Het vrijgelegde spaarveld in de rechter zijmuur van Lange Hofstraat 31. De grote interieurhoogte is opvallend, foto auteur. der kostbare baksteen gebruikt te worden en men hield wat extra ruimte over op de koop toe. Het zal niemand verbazen dat het uitspa ren van muurnissen in het metsel werk in Zutpheft en elders op vrij grote schaal voorkwam. Bezoekt u een pand in de binnenstad, let er dan eens op. Wellicht wordt ook u op dat moment omringd met de middeleeuwen in Zutphen. Door veranderde inzichten in de monumentenzorg is er een klimaat ontstaan waarin meer dan ooit wordt gekeken naar een gebouw als een gegroeid geheel met een historie die getoond mag worden. Het bouwhistorisch onderzoek speelt hierin een grote rol. Het maakt die historie voor iedere belangstellende inzichtelijk en het kan een pand in een groter, stede lijk historisch verband plaatsen. Bouwhistorische gegevens kunnen bovendien de basis vormen voor een verantwoorde waardestelling die verder gaat dan de voorgevel alleen en kunnen daardoor in plan ontwikkeling een grote rol spelen. Het is dan ook te hopen dat ge meentelijk bouwhistorisch onder zoek in Zutphen niet het karakter van een eendagsvlieg krijgt, maar zou om met de Zutphense Monumentennota 1998 te spreken net als archeologie meer dan nu het geval is moeten worden inge bed in de monumentenzorg. Jeroen Krijnen, gemeentelijk bouwhistoricus, afdeling Bouwen Wonen en Monumentenzorg 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2000 | | pagina 10