hunne booze toeleg is zybehooren tot de Landverradende Cabaale.Gelooft hen dus niet praïfenteert hen liever de Trompen van uw Geweer en zegt, zie daar uw loon 6-Land verraders zo rasdieadelyke Vlegelsditont waren, zullen zy op hunne Knien Gom ver- gevenis bidden, en oi fcboon zy in het hart U als alle deugdzaame Lieden vervloeken, zullen ze U om Lyfsgenade evenwel met den mond zegenenen. Dordrecht den 28 November. Men verze kerd, dat onze waardige Burgemeefter van de Wall, is aangenomen tot Honorair medelid, van den Vrouwelyken Cabinet Raad onder den de Zinfpreuk Wilhelmine heeft de Broek aan, om in denzelven te verfchynen, zo dik wils by noeh buiten Cömmisfie zich in 's Hags be vind, onder voorwaarden, dat Zyn Ed. Geftr. de Harmonie tusfchen den Lieutenant Stadhouder Repelaer, Heer van Achteruit., en de overige Leden van den Oudraadzo veel in het ver mogen is van hem en zynen aanhang, te her- ftellen, mits die Heer vooraf beloofd om voortaan naar zyn plan der Burgery meer genoegen te zullen geven. Dit is de wenfeh van den Cabinet Raad en den Heer van de Wall. Men zou onzen Burgemeefter en Hola van Noo- ïen van Schoonhoven gecommitteerd hebben om een Programma ten fpoedigfien uit te fchryven, Vrouwelyke Broek te maaken en als de praemie daar voor te beloven, de Opdragt van het befte ambt, dat 'er onder het Vrouwelyk he ftier vallen zou de Verhandelingen zou den oorfpronglyk Engelsch of Hoogduitsch moeten zyn, of andere Taaien, ieder zal 'er na mogen dingen, behalven Patriotten, Fran- fchen of Noord-Amerikanen, en die het met hen houden. Men verzekert'er by, dat Joris de Knopemaker, of de Koning van Engeland by voorraad daarvan onderricht onder Couvert van de Lakenkoper Peterson, reeds het plan aan van Goens alias Ecce Proditor zoude hebben'gedaan mededeelen, die hetzelve we der in handen van het drie fpan Gebroeders van. der Hoop geleverd hadde, welke alvorens hetzelve in den Cabinet Raad te brengen, de Uitfcbryving van het Programma nodig geoor- deelt haddenwaarop hetzelve in de eerfie Vergadering daar aan voorgedraagen zynde, is Jn Cömmisfie gefield van de bovengemelde twee door endoor Geleerde Oranje-Mannen* Haarlem den 16 November. In 't algemeen is ons Lanckolk in alle Dorpen, daar Schout of Bailliuw, Secretaris en Üominé Patriotten (zommigen drukken het uit eerltke I.teden) zyn vrywiliig om zich ter algemeene Wapening te laten opfchryven doch in enkele weinige Dorpen is eene zichtbare wederftreeving tegens deeze regtmaatige en heilzaame fchikkingen van den Souverain. men zegt zelfs, dat eenige Landlieden onbewimpeld verklaaren, niet dan met Orange te willen exerceren. Het fpreekt van zelfs, dat de verraderlyke Hofcabaal ook hier in werkt, en zich van één der firaks ge melde Perfoonen, als Werktuigen bedient om de onnozele Landlieden opteruien; buiten dat is het onmogelyk te onderftelien dat Menfchen, die tot hrer tue om geen Orange gedagt hebben, daar juift aan gaan denken op het oogecblik, dat hun Souverain, de Staaten, hun een middel voorfiaat om voor de veiligheid van hun Huis en Huisgezin, van hun Vea en 't hare re zor gen en dat zy een twiftvuur zouden aanftoken, juift wanneer hun eigen, zo wel als algemeen belang vordert den aannaderende Vyand niet vereende krachten af te weeren. Men verze kerd zelfs, dat eenige Hoofden van die Land verdervende Cabaal, welke ons den Oorlog met den Keizer berokkend heeft, om zich groot te maaken, eene aanmerkelyke Somtne gelds zaamgelegt hebbenom dezelve op de Dorpen, daar zy den Bailluw of Schout, Secretaris of Pre dikant, met deze Wapenen met voordeel mee» nen te kunnen aamaften, te befteeden, Hoe dit zy, zeker is het, dat verfcheiden Bedriegers het Volk met eene zeer valfche ftrikreden aan klampen, om hun van Vaderlanders in verach- telyke Oranjeklanten te veraoderen. Zy doen namelyk den laft van dit werk op de Heeren Staa ten vallen 't zyn de Staaten zeggen zyniet de Prins, die U cot den Wapening verplichten; de Prins zou dit werk liefst met Soldaten ver richten. 'T is waar, zeggen de Patriotten, dan hadt de Prins zyn wenfeh, daar deze geheele Oorlog om begonnen is; maar de Heeren Staa ten durven hem geen meer Soldaten betrouwen om dat zyne Voor ouders die Soldaten meed tot nadeel van den Stedeling en Landmangebruik- ten en opzettelyk eerft beidende Wapenen uit de hand namen, om ze beter te kunen tem men, en dan over hun goed te befebikken. Willem de VI in alles den weg der Vaderen, die na de Souvereiniteit leid volgende, hem in- ge». (i 2^ OP WELKE W7ZE DE BESTE KNOOP AAN DE

Zutphense Courant (1783-1784) | 1784 | | pagina 2