(H) farandfchattingen.,waarop het vooruitzicht in de Republiek hem mogte benomen wordenin tiet overweldigen en pionderen der Kloofters zo als hy alom inzyn Ryk, zonder eenig an der regt dan zyne Keizerlyke wil, heeft laten doen, zal vergoed vinden, het welk eenigen alhier, die agter het fyn van de mis denken te zyn, vasiftellen. In 't algemeen beloofd men zich hier veel goeds, als zyne Majefteit by zyn voorneemen blyfc, en een groot aan, tal krygsvolk na de Nederlanden doet mar cherenom dat men dan zich hier van de gelegenheid mogelyk zal zoeken te bedienen om de thans door het krygsgeweld gefmoord wordende klaagftemme te verheffen tegen die tyrannieke behandelingen, waar aan men hier onder „allerley liftige voorgevens dage- lyks is blootgeftelden waar over het ge mor dag aan dag vermeerderd. -- Ja men hoord 'er zoaimigen by voegen, dat, indien deeze gelegenheid hen niet gunftig moge zyn, zy dan den ouden moed der Duitfcbers zul len tragten optewekfcen, óm der Engelfchen ftoutrrsoedig gedrag in het onthalzen van Kar el den Eerden, die even als nu da Keizer doet, tyranniefch over hen wilde regee. ren, natevolgen en zich te vens door hun voor beeld geleerd voor eenen-redder sIsCromwel, of als een Prins van Oranje in benaauivde tyden voor Nederland, te behoeden. Men vreeft, dat dit laatfte hulpmiddel, ten minften oene onttrooning het uitwerkzel van het ge tergde en getyrannifeerd wordendeVolk zalzyn, indien by de eerfte gelegenheid zyne ftemme gsen'gehoor erlangt, en de Keizer tot zyn en plicht en eed, als oen getrouw Vorft, weder keert. In Hon gar yen heeft men reeds eenige von ken zien ontbranden. Dit volk is in 't byzon- der zeer naauwgezet op zyne vryheeden voor- aregten en 't zedert, dat hetzelve onderrigt Is, dat zyne Majefteit zich als Koning aldaar niet wil doen kroonen om dat hy weigerd de fchuldige eed ter handhaving van dezelve te praefteeren, en dus een heiligschennis daarop wil begaan, is men reeds bedagtzaam tegen des Monarcbs willekeurige dispositien, daartoe ftrekkende zich kragtdadïg te verzet ten, zoals daarvan omtrend de Militaire in- Ichryving reeds een blyk voor handen is. Het welk door eene ftyfhoofdige tegenkanting aaogeiyk wel ras het geheels ryk ia rep en rcr konde brengen. - Het is dus zeker, hoe men ons Staatkundig geftel ook befchou- we, dat 'er vry waf donkere wolken zich boven ons hoofd fcheinen te vergaderen, die op het onverwagft wel eens ineen vervaarlyk onweer konden ui.barften waardoor de luis ter van JOSEPH dcullden zo fnel die in de hoogte g. fteegen is, wel ylings in de laagte voor altoos weder konde nederdaalen, en zyn roem en tiagefhgt bevlekken. Wat men ook opgeve in vreemde Nieuwspapie ren van den optogt van een orfzaggelyk heir- leeger, men kan zulks hier noch riet bewaar heid zien of fchoon men in 't Kabinet ieve- rig bezig is tot het maaker. van eenige prae- paratien die daartoe zouden kunnen ftrekken. Men beeft hier voor de bevestiging van het verfpreide gerucht dat de Hollanders zouden befioteu hebben Let tres de Marque uittegevenen ook met hunne Zeemagt onze Scheepvaart nadeel toetebren- gen. —Het Ministerie, gegt men, zal hun hier van zoeken aftebrengen, door te doen decla- reerendat zy ter Z, e geen Oorlog voorne mens is'te voeren, en daaromgeene Brieven V3D reprefaille zal geven. Dan doorzig- tigen denken, dat de Hollanders zich daar door niet in ilaap zullen laaten wiegen en hunne beiangens tha< s te wel verftaan om niette zien, dat zy de Antwerpenaars, Vlaa- rningersen de zeehandelaars van dit Ryk daar door enorme verliezen konnen toebrengen, en als Pbaëtcnsjmet hun herfenfchimmlg plan konnen doen duiketen Men verwagt hier niet dan nadeelige tydingéDen hcud vry zeker, dat de Hollanders zig wel dra van ee nige orzer Nederlandfche Steden en Provin- tiën zullen Metfter maaken, voor dat 'sKei- zers Troupen aldaar zullen aangekomen zyn waartoe hunne Krygsmagt groot genoeg is, en 's Keizers tegenwoordige fterkte in de Ne derlanden geene refiftentie van naam zoude kunnen doen te meer is men daar voorj be- dugtom dat de meefte Brabanders dit zelfs gaarne zouden zien, zo dat zy aan dezelve?, geenen harden vyand zullen te bevegten heb benalzo de Inwoners en Geestelyken de lucht reeds hebben, van het beimelyk voorne. men des Keizers om hunne ryke Kloosters en abtdyen onder prretext van deêzen Ooilogdie alleen op het aandryven van eenige baatzugti- ge Groeten gevoerd word, te vermeefteren, en

Zutphense Courant (1783-1784) | 1784 | | pagina 2