3. DOELSTELLINGEN EN METHODEN VAN ONDERZOEK 3 Afbeelding 2: Het zuidoostelijke deel van de beerput. De primaire doelstelling was een beeld te geven van de "heerlijke" maaltijden ten behoeve van de expositie van een gedeelte van de etensresten in het nieuw ingerichte Museumhotel. Een representatief gedeelte van het botmateriaal (de meer en opvallende en veelzeggende zoogdierbotten en de meeste vogelbotten) is daartoe onderzocht vóór de officiële opening van het vernieuwde gebouwencomplex. Dr. J.P. Pals van de Universiteit van Amsterdam was zo vriendelijk de pitten te bekijken. Het bleek daarbij te gaan om pitten van pruimen en kersen. De overige faunaresten zijn naderhand onderzocht. Bij het onderzoek stond de vraag naar het voorkomen van kenmerken van aristocratische of "rijke" maaltijden voorop. Onderzoek naar de leef- en voedingspatronen van de elite uit vroeger tijden staat de laatste jaren in verhoogde belangstelling. Het hier gepresenteerde onderzoek kan daardoor betekenis krijgen in een breder verband. Direct voorafgaand aan en deels gelijktijdig met het onderzoek van de hier gepresenteerde etensresten, is in opdracht van de gemeente Zutphen dierlijk botmateriaal uit de late 10e eeuw onderzocht uit een afvalkuil op het terrein van het Gravenhof, eveneens geborgen bij de restauratie van Huize van de Kasteele. Hierdoor doet zich de niet vaak voorkomende gelegenheid voor de verschillen te bestuderen in het adellijk leefpatroon in twee verschillende perioden op eenzelfde plaats. Deze studie kan gezien worden als een aanzet voor de bestudering van de faunaresten geborgen in de bouwput van het nieuwe Stadhuis dat aan Huize van de Kasteele grenst. Samen met de resten van Huize van de Kasteele vormt het een unieke, van de 9e tot de 19e eeuw onafgebroken reeks van afvalcomplexen uit zowel elite- als gewoon burgerlijke context.

Zutphense Archeologische Publicaties | 1998 | | pagina 9