5.4. Slachtsporen kip Tabel 24. Lijst van hak- en snijsporen op vogelbotfragmenten. 29 Nu zullen grotere vogels, zoals ganzen, eerder ontleed en uitgebeend zijn dan de kleinere eenden, zodat een hoger percentage sporen daarvan op ganzenbotten te verwachten is. Op de botten van de eveneens forse kalkoenen zou men echter een vergelijkbaar hoog percentage verwachten, terwijl kippen niet voor de eenden onder zouden moeten doen. Mogelijk was het vlees van de tamme, niet vliegende, en bovendien deels juveniele soorten minder taai, zodat De op de vogelbotten aangetroffen hak- en snijsporen ondersteunen de in 5.3. geuitte hypothese dat de eenden en ganzen samen met andere jachtvogels in de keuken ontleed werden terwijl kippen en kalkoenen kompleet opgediend werden. Deze hak- en snijsporen ontstaan vooral bij het ontleden en uitbenen van het karkas, terwijl bij het eten slechts in bepaalde gevallen snijsporen op de botten achter kunnen blijven. Op de botten van de diverse ganzen- en eendensoorten nu, zijn relatief meer hak- en snijsporen aangetroffen (resp. op 29 en 12 a 17 van de fragmenten) dan op de botten van kippen en kalkoenen (resp. 4 en 0 Daarbij gaat het bij de ganzen- en eendenbotten merendeels om haksporen. Ook op één van de 18 houtsnipfragmenten is een hakspoor aangetroffen. Daarentegen zijn op 3 van de 97 kippenbotten snijsporen aangetroffen, terwijl één bekken axiaal doorgehakt is. Afgezien van een snijspoor op één van de drie korhoenfragmenten, zijn op de botten van de overige vogelsoorten geen sporen herkend. gevonden om conclusies te kunnen verbinden aan de verdeling van de gevonden skeletelementen. totaal ganzen rietgans totaal eenden taling totaal houtsnip korhoen totaal 2 tibiotarsi: snijsporen op de diafyse 2 pelvis 2 humerus 6 1 cranium: snavelpunt afgehakt 1 furcula 3 sternum 1 humerus: proximaal 4 ulna 1 carpometacarpus 5 pelvis 5 tarsometatarsus: 4 x proximale haksporen; 1 x distaal 1 ulna: distaal hakspoor 22 2 sternum 1 pelvis 1 coracoid, 1 humerus (+3 x diafyse onder proximaal einde doorgehakt 2 ulna 7 (+3?) 1 sternum: overlangs doorgehakt 1 pelvis: snijspoortje aan de rand 2

Zutphense Archeologische Publicaties | 1998 | | pagina 35