Bijlage Q. 4 inslaan van een granaat, gashouder II in brand geraakte. Door het heldhaftig optreden van het personeel kon de brand gebluscht worden en wij waren in staat den volgenden dag weer gas te leveren. In de stad zelf werden vooral aan den Deventerweg en omgeving een groot aantal woningen verwoest. Op 14 October trof de Gemeente Zutphen weer een zware slag. Een bombardement in de omgeving van de IJsselbrug en het station verwoestte een groot gedeelte der oude binnenstad, waarbij zeer veel dooden en gewonden te betreuren waren. Het buizennet, zoowel van gas als van water, was op zeer veel plaatsen uiteengeslagen, waardoor het water in het gasbuizennet stroomde. Een der hoofdtoevoerbuizen van het gas, loopende langsde IJsselkade en de Havenstraat, werd op verschillende plaatsen uiteengeslagen en was niet meer te herstellen. Ook de gastoevoerleiding langs de IJsselbrug werd getroffen, waardoor de bewoners van de Hoven zonder gas kwamen. Met al het beschikbare personeel werd tot herstel der leidingen overgegaan, zoodat na twee dagen weer gas geleverd kon worden. 6 November viel er een bom op de gas- en waterleiding in de Jacob Damsingel en 10 December werden de gas- en waterleiding in de Valckstraat en Schimmelpennincklaan getroffen, terwijl tegelijkertijd Eefde door een zwaar bombardement geteisterd werd. De gas- en waterleiding in de Boedelhofdijk en in de Gym- nastieklaan werden uiteengeslagen. Het spreekt vanzelf, dat door al deze verwoestingen een groot aantal gasmeters, aansluitingen en lantaarnpalen totaal vernield werden. Op 11 November werd begonnen aan de bewoners van Zutphen, die op hun kolenbonnen nog geen of te weinig brandstof ontvangen hadden, brandstof te verstrekken. Met den heer Thomassen, Berkelsingel 56, werd een overeenkomst gesloten tot het leveren van kachelhout. Het benoodigde hout hiervoor werd verkregen door aankoop van beuken- en eikenhout, terwijl door den Weder opbouw het afbraakhout van de verwoeste perceelen tegen een geringe vergoeding beschikbaar werd gesteld. Tot 31 December kon aan circa 1100 gezinnen een partijtje hout verstrekt worden. Het volgende dient nog vermeld te worden. De vernieuwing van de electrische installatie door de N.V. Heemaf te Hengelo kwam gedeeltelijk tot stand, maar moest in September worden stopgezet wegens gebrek aan materiaal en personeel. De Blowerinstallatie, geleverd door de N.V. Gasmeterfabriek te Dordrecht, kon op 17 Februari in bedrijf worden gesteld. De nieuwe hijschinrichting, welke geleverd werd door de N.V. Bijlage Q. 5 Duyvis en Zoon te Koog aan de Zaan, kwam 9 Juni gereed. Voorts werd er een bron geboord op het terrein van de fabriek achter het ketelhuis. De pompinstallatie werd geleverd door de firma Stork te Hengelo. De toonzaal, die door het bombardement veel geleden had, werd opgeheven, terwijl de administratie tijdelijk ondergebracht werd in één der kantoorlokalen van mr Sölner, Proostdijsteeg 2. Het vastrechttarief werd in November opgeheven en de gas- prijs op 11 cent per m3 gebracht; voor de buitengemeenten op 111 o cent per m3. Personeel. De opzichter der distributie H. Klaarhamer werd met ingang van 1 Januari bevorderd tot hoofdopzichter der distributie. De tijdelijke klerk Joh. Jansen werd op dienzelfden datum vast aangesteld. De plaatswerker H. J. Nijman werd benoemd tot machinist stoker in de vacature ontstaan door de pensionneering van H. Nachtegaal; deze benoeming geschiedde op 15 Juli. De gasmaker B. Mij lof werd op zijn verzoek wederom tot plaatswerker aangesteld, terwijl in zijn plaats tot gasmaker werd bevorderd de plaatswerker A. Bouwman- De tijdelijke plaatswerkers A. Beekman en G J. Beltman werden op resp. 9 Juni en 15 Juli tot plaatswerker in vasten dienst aangesteld. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd werd aan J. H. van der Tuin en aan H. Nachtegaal op 9 Juni en 15 Juli eervol ontslag verleend. Wegens langdurige ziekte werd op 1 December aan J. Wul- link eervol ontslag verleend met recht op pensioen. Een woord van dank komt aan deze drie menschen toe, die jaren lang op de meest trouwe wijze de gasfabriek hebben gediend. Het ziektepercentage was dit jaar bijzonder groot. De timmerman C Dijkstra was het geheele jaar niet in staat zijn werkzaamheden te vervullen, terwijl de meteropnemer B. J. Dekker slechts enkele weken dienst heeft gedaan. Een woord van dank komt toe aan het geheele personeel, dat onder zeer moeilijke omstandigheden dit jaar heeft moeten werken.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 91