Bijlage N. JAARVERSLAG van den dienst voor SOCIALE ZAKEN der gemeente Zutphen over 1944. 1. Algemeen overzicht. Het jaar 1944 is voor den dienst een zeer moeilijk jaar geweest. Niet alleen door de inspanning om het personeel voor tewerk stelling in Duitschland te bewaren, doch ook om van besmet werk vrij te blijven. De opdracht om arbeiders aan te wijzen voor het graven van tankwallen werd door ons geweigerd. Eveneens de opdracht om een lijst samen te stellen van a-socialen, die naar Duitschland zouden worden uitgezonden. Voor de door den oorlog getroffen bevolking van Zutphen hebben wij veel van onze krachten kunnen geven. De werkzaamheden voor de steunverleening waren practisch nihil. Gedurende het geheele jaar 1944 bedroeg het aantal arbeiders opgenomen in de Rijkssteunregeling 25. Ook het aantal tewerk- gestelden in de werkverruiming was tot een minimum terugge- loopen en bedroeg 9 personen. Het aantal geëvacueerden daarentegen nam toe van 48 tot 51. Vooral het vluchtelingenvraagstuk heeft veel van onzen dienst gevraagd. In samenwerking met het Roode Kruis en de Tech nische Noodhulp werd een tehuis ingericht, waar aan de vluch telingen de meest dringende verzorging kon worden geboden. Toen Zutphen op 28 September werd getroffen door het ex- plodeeren van de munitietrein met direct daarop het zware bom bardement van 14 October, brak voor onzen dienst een stroom van werk los. De dakloozen onder te brengen, de slachtoffers, die alles kwijt waren, van het direct noodzakelijke te voorzien, was een taak, die zoowel overdag als 's nachts en 's Zondags, zeer veel van den dienst vergde. In dezen tijd ontsprong in Zutphen een heerlijke golf van solidariteit, medegevoel en offervaardigheid. Door de oprichting van het Rampcomité kon dit in de juiste banen geleid worden de getroffen bevolking werd onder de meest moeilijke omstan digheden zeer ruim van goederen voorzien. Het zou blijken, dat deze actie in 1945 opnieuw en in nog sterkere mate herhaald zou moeten worden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 64