Bijlage M. 8 28 November 1944 ontstond aan den Warnsveldschen weg een buitengewone brand, doordat zakjes carbid op een vrachtauto van de Duitsche weermacht, tengevolge van den feilen regen nat geworden, tot zelfontbranding waren overgegaan, waarom ze door de begeleidende manschappen op straat werden geworpen. 20 December 1944 ontstond een uitslaande brand in de garage aan den Geweldigershoek no. 6 door onvoorzichtig werken met kaarslicht bij een benzinewagen. Oorlogshandelingen. Onder „Branden" zijn niet vermeld de branden, welke op 28 September en 14 October 1944 tengevolge van directe oorlogs handelingen hebben gewoed. Op 28 September 1944 werd door de Geallieerde luchtmacht een op het goederenemplacement aanwezige Duitsche munitietrein, door middel van lichte bommen en beschieting, in brand gestoken. De gevolgen waren voor Zutphen een ramp. De brandweer moest vele malen uitrukken om de door inslaande, van de trein afkomstige, projectielen veroorzaakte branden te bestrijden. 10.15 werd brand gemeld aan het station; 10.40 werd ver sterking gevraagd. 11.10 keerde de ter versterking uitgezonden ploeg terug. 11.25 keerde ook de eerste ploeg terug, op last van de Duitsche weermacht die het station wilde opblazen. 11.15 werd brand gemeld aan de Wambuisstraat. Begin brand was spoedig gebluscht. 11.25 werd door den post Hoven brand gemeld in het perceel Kanonsdijk 1719. Door den voortdurenden regen van granaten was het uiterst gevaarlijk de fel brandende perceelen te naderen. Met tusschenpoozen werd water gegeven. Eerst den volgenden dag was de brand bezworen en kon definitief worden ingerukt. 11.50 werd brand gemeld aan den Deventerweg 71 en 67. Werd door den post Keuringsdienst gebluscht, evenals de om 12.10 gemelde brand aan den Weg naar Laren. 12.25 werd op last van het Hoofd van den luchtbeschermings dienst hulp gevraagd aan de brandweer te Deventer, die te 12.55 met een motorspuit groot-vermogen arriveerde. 15.10 werd op last van het Hoofd van den luchtbeschermings dienst een motorspuit naar de goederenloods der Ned. Spoorw. gezonden. De spuit keerde 15.45 terug, daar de loods niet te bereiken was door verspreid liggende groote hoeveelheden onont- plofte projectielen. 16.15 werd brand gemeld in de Havenstraat. De uitgezonden spuit keerde 17.30 terug de brand was van geringe beteekenis. Den volgenden dag 29 September 1944 moesten op last van Bijlage M. 9 de Duitsche weermacht de brandhaarden op het goederenempla cement worden afgebluscht. Om 10.30 werd uitgerukt. Er bleken nog in brand te staan 4 wagons met asphaltpapier, 3 wagons met anthraciet, 1 wagon met onbekende lading, en bovendien vele resten van wagons en ander spoorwegmateriaal, ook biels. Er moesten zeer veel slangen, ongeveer 600 meter, uitgelegd worden. Zonder onderbreking werd tot 22 uur afgebluscht. Op 14 October werd door de geallieerde luchtmacht een aanval op de IJsselbrug gedaan. 15.55 werd ain den hoofdpost de eerste bominslag waargeno men, direct door meerdere gevolgd. Groote rookkolommen werden gezien in N.W., N. en N.O. richting. 16.14 moest op last van het Hoofd van den luchtbeschermings dienst onmiddellijk worden uitgerukt naar een brand op de Groenmarkt. Waar achtereenvolgens meerdere brandmeldingen binnenkwamen en de groote rookkolommen, welke over de stad trokken, het vermoeden wettigden, dat meerdere groote branden te blusschen zouden zijn, werd om 16.20 de brandweer van Deventer om as sistentie verzocht; om 16.30 die van Gorssel en Warnsveld. 16.30 rukte de post Barlheze uit naar een hooibrand op den hoek BarlhezeRozengracht. 16.33 bleek, dat de brand op de Markt in omvang was toe genomen in verband waarmede motorspuit 4 en de slangenwagen van den Warnsveldschen weg ter versterking daarheen werden gezonden. 16.45 moest ook de ladderwagen daarheen worden gedirigeerd. 17 uur meldde de brandweer Deventer zich, die onmiddellijk naar de branden op de Markt en in de Waterstraat werd gezonden. 17.05 kwam bericht, dat door het breken van een hoofdbuis, tengevolge van bomtreffers, de druk op de waterleiding was uit gevallen en dat daar niet meer op te rekenen was. 17.10 werd de motorspuit van den post Zerboldstraat naar de branden in de Waterstraat en Bakkerstraat gezonden, ter ver sterking van het daar reeds aanwezige materiaal. 17.10 meldde zich de brandweer van Warnsveld, die direct werd doorgezonden naar pakhuisbranden in de Havenstraat. 17.20 meldde zich de brandweer van Gorssel. 17.25 vraagt de brandweer van Deventer of nog meer hulp gewenscht was en of zij Voorst en Twello zou oproepen. Hierop werd bevestigend geantwoord. Het bleek dezerzijds niet mogelijk Brummen en Dieren telefonisch te bereiken. 17.30 werd hulp aan de brandweer van Apeldoorn gevraagd.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 61