Bijlage C. 10 Per 1 Sept. werden de tijdelijke benoemingen van de heeren B. A. Baak man en J. Meijer omgezet in een vaste. Voorts werden de tijdelijke benoemingen van de heeren M. Bon, J. Vriend en J. v. d. Velde verlengd. Aan 't einde van het verslagjaar was de personeelbezetting gelijk aan die van 1 januari 1944. (Zie nevenstaande tabel). Wegens ziekte was afwezig de heer R. Meijer van 1 19 Jan. 1944. Zijn lessen werden voor zoover noodig waargenomen door de heeren Dijkjans, Leferink en Huizer. 5. Gebouwen Aan de gebouwen kon dit jaar wegens materiaalgebrek weinig worden gedaan. Ook door de vordering der school op 1 Maart 1944 was 't niet mogelijk zelfs de meest noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. Tot aan de ontruiming der school werd een deel der lokalen gebruikt door de Vakschool voor meisjes, n.l. één der loodsen en de lokalen 16-17-18-19. Door de oorlogsschade is het wel noodzakelijk in de eerst volgende jaren extra bedragen beschikbaar te stellen voor het onderhoud en de vernieuwing van den inventaris der school. In 1944 werden de moeilijkheden steeds grooter. Vooral de vordering der school op 25 Febr. gaf voor het onderwijs een belangrijke stagnatie. Hoewel alle afdeelingen ondergebracht konden worden in de gebouwen van de N.V. Boesewinkel, de Zilver smederij „Hollandia de firma Bosboom, het Bestuur Zutphensche Ijsver., de Firma van Zwaay, de Rijkslandbouwwinterschool, de Coöp. Bakkerij „Het Volksbelang", de Coöp. bakkerij „de Samen werking", de Ned. Hervormde gemeente. Een deel van den inventaris werd tijdelijk opgeslagen bij de N.V. „Roemar", de Zutphensche Melkinrichting, het Keurings gebouw, de N.V. Struyck, de firma Muijderman, het Groente veilingsgebouw, het gebouw de Hoop en de firma Koordeman. De administratiebescheiden werden bij den directeur onder gebracht. Hoewel de noodinrichtingen uiteraard zeer sober waren, werd door de volle medewerking van het personeel een vrij dragelijke toestand verkregen, zoodat na enkele weken het onderwijs weer op gang was, zij het dan ook met een gewijzigden lesrooster. De opstelling van alle hout- en metaalbewerkings-machines leverde geen moeilijkheden op, daar deze in voorgaande jaren ingericht waren voor direct electrische aandrijving. Wegens ma teriaalgebrek was het noodzakelijk, dat de geheele school-inven- taris werd medegenomen, daar anders de in gebruik genomen lokalen niet konden worden ingericht. Bijlage C. 11 Het bleek spoedig, dat de nieuwe lokalen wel geschikt waren voor de zomermaanden, maar dat een deel daarvan niet doelmatig was voor de winterperiode. Na veel moeite werd een deel der Gem. H.B.S. voor het ambachts-onderwijs beschikbaar gesteld. Na de zomervacantie ingericht en betrokken, moest dit gebouw na 14 dagen plotseling binnen 24 uur weer worden ontruimd. Ook werd door de Duitsche Weermacht beslag gelegd op de Coöp. „Het Volksbelang". Het onderwijs moest op 6 Sept. worden gestaakt. Op 13 en 20 Sept. werden de leerlingen opnieuw opgeroepen, maar't bleek, mede door de vordering van leerkrachten door de O. T., de spoorwegstaking, 't gemis van licht, kracht en verwarming, dat elke poging om 't onderwijs te hervatten, onherroepelijk moest mislukken. Op 18 October werd het gebouw der Zutphensche Ijsver, af gestaan aan de afd. Zutphen van het Ned. Roode Kruis, die hierin een noodhospitaal wilde onderbrengen. Ook werden op dezen datum de leerlingen van 15—17 jaar opgeroepen voor oogst- werkzaamheden. Voorts bleek, dat ondanks alle toezicht de leegstaande lokalen voortdurend last hadden van ongewenschte bezoekers, terwijl tevens in de door 't bombardement enz. beschadigde lokalen, de inventaris vrij slecht is opgeborgen en dat straks zal blijken dat er heel wat is beschadigd of vermist. In één enkel opzicht leverde dit jaar een gunstig resultaat op. Na langdurige onderhandelingen werd op 1 Sept. 't grootste deel van de door de Duitsche Weermacht in beslag genomen machines enz. terug ontvangen, terwijl tevens aan t einde van het jaar nog een schadeloosstelling van f 700.werd toegezegd.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 30